Gwyneth Paltrow jako typická mandlová matka. Takové ženy mohu své děti poznamenat na celý život

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
Gwyneth Paltrow
Zdroj: Profimedia

Sociální sítě svým dosahem umožňují otvírat ve společnosti témata, nad kterými bychom jinak možná jen mávli rukou. Spojení „mandlová matka“ se uchytilo na tiktoku, ale fenomén, který popisuje, se může týkat i vás.

Když si někam pozvete Gwyneth Paltrow, můžete si být téměř jistí, že její výroky vzbudí rozruch. Nejinak tomu bylo v rozhovoru pro Dear Media zveřejněném na tiktoku. V něm popsala svůj stravovací režim, který zahrnuje kávu k snídani, vývar z kostí k obědu a zeleninu k večeři, aby podpořila svůj detox.

Uživatelé tiktoku ji kritizovali a tvrdili, že její dieta vypadá spíše jako příprava na kolonoskopii a že vývar z kostí nepředstavuje jídlo. V komentářích také padl výrok, že Paltrowová je „matka všech mandlových matek“.

Kdo je mandlová matka?

Pojem „mandlová matka“ se začal šířit mimo jiné díky Yolandě Hadid známé ze seriálu The Real Housewives of Beverly Hills. Ve videokompilaci starých klipů je Yolanda zachycena, jak v roce 2014 telefonuje se svou tehdy ještě nezletilou dcerou Gigi.

Zde si její dcera stěžuje, že se po snězení půlky mandle cítí velmi slabá. Na to jí Yolanda odpoví, že si má dát pár mandlí a pořádně je rozžvýkat.

Yolanda svůj kontroverzní komentář obhajovala v rozhovoru pro časopis People a vysvětlila, že se zotavovala z operace a „napůl spala“, když jí Gigi volala. Termín „mandlová matka“ se však uchytil a dál se šíří po sociálních sítích.

Tyler Bender, která začala na tiktoku natáčet videa, jež si dělají legraci z chování takzvaných „mandlových maminek“, definuje tento pojem takto:

„Mandlová maminka je maminka, která je tak trochu pohlcená dietní kulturou. Trochu posedlá zdravou výživou, svým tělesným obrazem, tělesným obrazem své dcery. Možná je trochu posedlá fitness. Ale má tendenci to přehánět,“ řekla Bender v pořadu Impact x Nightline, píše ABC News.

Problém přesahující virtuální život

Na tiktoku se začaly přidávat další ženy se svými zkušenostmi s mandlovými matkami. Jedna prozradila, že když vyrůstala, její matka jí zakazovala konzumovat bílé sacharidy. Jiná žena sdílela záběry své „maminky se dvěma mandlemi denně“, jak si v restauraci pochutnává na broskvi, uvádí Today.

Matky to se svými připomínkami o stravování myslí zřejmě dobře, ale efekt mohou vyvolat přesně opačný. Systematický přehled z roku 2021 v časopise Archives of Clinical Psychiatry zjistil, že pravděpodobnost vzniku poruchy příjmu potravy u dítěte může záviset na stravovacím chování matky a jejím postoji k tělu. Je to proto, že matky tyto stravovací návyky a nespokojenost s tělem přenášejí na své dcery, uvádí studie z roku 2020 v časopise Eating Disorders.

Jak se nestát mandlovým rodičem

Vyhněte se hanobení jídla. Označování některých potravin, například zeleniny jako „dobrých“ a sušenek jako „špatných“, může v dětech vyvolat pocit, že to, co jí, definuje i to, jací jsou lidé.

Místo na váhu se snažte dítěti pomoci zaměřit se na to, jak mu pohyb a konzumace ryb a zeleniny dodává více energie a uvolňuje endorfiny.

Zapojte ho do přípravy jídla. Děti, které pomáhají s vařením a pečením, jsou méně vybíravé. Pomáhá jim to lépe poznat ingredience a společné vaření vás s dětmi může sblížit.

Jak uvádí web Parents, střídmost, ale zároveň i občasné povolení nějaké „nezdravé“ dobroty může dítěti pomoci vybudovat si zdravé a trvalé stravovací návyky.

Zdroj: Dear Media, Today, Parents, ABC News, People, TikTok, Archives of Clinical Psychiatry, Isabel Brun, Last Word: Ending the intergenerational transmission of body dissatisfaction and disordered eating: a call to investigate the mother-daughter relationship, 2020

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články