Gelato versus zmrzlina: Rozdíly, o kterých jste možná neměli ani tušení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zmrzlina
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé pojem gelato možná ani neslyšeli. Jiní o něm vědí, často ale neznají rozdíl mezi ním a klasickou zmrzlinou. Jak jste na tom vy? Víte, co je gelato a v čem je jiné? Prozradíme vám detaily, o kterých jste možná neměli ani tušení.

Gelato se skládá z mléka, smetany a cukru. Do tohoto bodu se výrazně podobá klasické zmrzlině. Od mražených krémů se ale liší hned v několika faktorech. Dalo by se říci, že jde o takovou zdravější zmrzlinu.

Méně tuků i kalorií

Historie gelata sahá do 17. století, kdy se poprvé objevilo na Sicílii. U nás není dodnes pojem příliš známý, mnoho prodejců proto používá název zmrzlina i tehdy, kdy se vlastně jedná o gelato.

Oproti zmrzlině je tento produkt méně tučný, jemnější a má méně kalorií. Obsahuje také podstatně méně vzduchu, proto se jeví jako hustší. Podává se také při mnohem menších teplotách. Tyto teploty zaručí potřebnou krémovost.

Česká kopečková zmrzlina splňuje veškeré podmínky pro to, aby byla označena jako gelato. Když si tak v obchodě tuhle laskominu dáváte, ve skutečnosti vlastně jíte něco jiného, než pod jakým označením to obchodník prodává.

Do gelata žloutky nepatří

Klasická zmrzlina je oproti gelatu tučnější, protože jsou jednou ze surovin na její výrobu také vaječné žloutky. I díky nim je ve zmrzlině tuku někdy až 25 %, uvádí The Kitchn.

Pravé italské gelato obsahuje tuku jen zhruba 4 až 8 %. Zajímavé je, že v Itálii se klasická zmrzlina téměř vůbec neprodává. V pouličních stáncích si dáte zásadně jenom gelato, a to jak v kopečkové, tak i točené verzi.

Gelato je tedy méně tučné, bez vzduchu a krémovější. Je tedy oproti klasické zmrzlině zdravější, nedá se ale říci, že by bylo méně chutné. Díky zpracování je totiž chuťově od klasické zmrzliny pro laika téměř k nerozeznání.

Zdroj: The Spruce Eats, The Kitchn, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články