Fritule: Tradiční sladkost chorvatských babiček uděláte z dostupných surovin

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Fritule
Zdroj: Shutterstock

Fritule jsou tradiční sladké jídlo pocházející z Chorvatska. Jde o smažené kuličky, do kterých se někdy přidávají mandle, jindy chutná po skořici nebo rozinkách. V cizině je pokrm známý také pod názvem uštipci.

Někdy se fritule dělají z kynutého těsta. Dají se ale vytvořit i daleko jednodušeji. Recepty chorvatských babiček se podle serveru Croatia Honestly hodně liší.

Který je ten originální, se dá jen těžko říci. Každopádně základ má většina z nich stejný a výsledkem jsou pak sladké smažené kuličky.

Tradičně z brambor

Mnoho receptů hovoří o kynutém těstu z mouky, v jiných případech droždí nehraje roli. Jen málokterý recept se ale zmiňuje o bramborách.

Přitom tradiční fritule se původně dělaly právě z nich, a to podle serveru Sustain My Cooking Habit především proto, že šlo o velmi dostupnou surovinu.

Recept, který vám představíme, by se tak měl co nejvíce podobat tomu na původní fritule, které se dělaly za starých časů.

Na přípravu pokrmu budete potřebovat 5 větších vařených brambor, 2 bílé jogurty, 5 lžic hladké mouky, 2 vanilkové cukry, 2 vajíčka, 2 lžíce cukru, kůru z citronu a pomeranče a špetku soli.

Snadná příprava pokrmu

Brambory rozšťouchejte a přidejte k nim ostatní suroviny. Vytvořte těsto, ze kterého se budou dobře tvarovat kuličky. Pokud by bylo kvůli jogurtu příliš řídké, můžete přidat více mouky.

Podle vlastní chuti můžete do fritulí přidat kousky mandlí, rozinky nebo třeba skořici. Někdy se dává také mletý zázvor. V základním receptu ale nic z těchto surovin není a pravděpodobně se začaly přidávat až daleko později.

Ve vyšší nádobě rozehřejte větší množství oleje a fritule v něm pak smažte dozlatova. Podávají se posypané moučkovým cukrem a bývají oblíbenou pochoutkou například v létě k ledové kávě.

Zdroj: Sustain My Cooking Habit, The Spruce Eats, Croatia Honestly

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články