Foukáním jídla skutečně pokrm ochladíte. Při popálení úst se napijte studené vody

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Foukani jidla
Zdroj: Shutterstock

Už jako malé děti nás rodiče učili, že pokud je jídlo příliš horké, musíme ho pofoukat, abychom se nespálili. V minulosti se ale mnoho lidí ptalo, zda skutečně ochlazování tímto způsobem funguje, nebo jde jen o něco, čemu všichni věříme. Odpověď zní: Ano, foukání jídla skutečně pomáhá.

Pokud má váš pokrm teplotu nad 43 °C, hrozí vám riziko podráždění úst. Při teplotě nad 70 °C pak dochází dokonce k popálení, které může ve vašich ústech zanechat puchýře a drobné ranky.

Co se stane, když foukáte na jídlo?

Jakmile začnete na jídlo foukat, začne se kolem něj vířit vzduch, který má teplotu 37 °C, tedy podobnou teplotě vašeho těla. Ten následně nahrazuje teplejší vzduch, který doposud kolem pokrmu byl.

Jelikož je vzduch kolem hrnku, talíře či lžičky nyní chladnější, zrychluje se přenos tepla ze samotného jídla do okolí. Tím pádem samotný pokrm chladne, vysvětluje Right as Rain.

Snadněji než pevná jídla se ochladí tekutiny, tedy například čaj, káva, ale také polévky. Váš dech totiž odvádí páru od povrchu horkého prvku.

Co dělat, když se spálíte?

Ačkoli není tak náročné jídlo foukat, mnohokrát se už každému z nás stalo, že dal do úst něco horkého a nepříjemně se popálil. Jak si v takovém případě rychle a efektivně ulevit?

První a poměrně logické řešení je napít se studené vody. Ta poskytne okamžitou úlevu. Důležité je ale následně také dodržovat důkladnou ústní hygienu, protože puchýře ve vašich ústech se mohou od zbytků potravin velmi snadno zanítit.

Pokud se vám podařilo popálit si rty z vnější části, chlaďte je ledem, popřípadě na ně nanášejte jakýkoli hojivý balzám, radí Thought. A především příště s jídlem nespěchejte a ujistěte se, že do úst vkládáte pokrm, který jste schopni sníst bez vážnějších problémů.

Zdroj: Thought, Mental Floss, Daily Meal, Right as Rain

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články