Éra vínových maminek je nebezpečný kult, kterým trpí děti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Matka s alkoholem
Zdroj: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Alkohol se stal součástí mateřství, to je prostý fakt. Věty typu „už se těším, až si dám skleničku“ nebo „dnešní den byl tak náročný, že by to chtělo celou lahev“ se staly běžným slangem maminek. A tak kolem roku 2000 vznikl dokonce pojem „vínové maminky“, který následovaly stránky jako Mámy, které potřebují víno. Zde si maminky sdělují, jak je mateřství těžké, a podporují se v podstatě v tom, že pití je normální. Ale opravdu tomu tak je?

Ačkoliv se to může zdát úsměvné, ve skutečnosti se jedná o velký problém, protože pití na mateřské se stalo stejně běžným jako pití kávy po ránu.

Maminky oponují, že si přece večer zaslouží jednu skleničku. Ano, pokud se jedná o občasnou skleničku, není to problém. Jakmile ale sledujete hodiny a čekáte, až přijde čas na skleničku, je něco špatně.

Kdy už je to problém?

Závislost na alkoholu definuje server Alcohol jako chronické onemocnění, které zahrnuje neschopnost přestat nebo kontrolovat užívání alkoholu bez ohledu na negativní důsledky pro zdraví a vztahy.

Problém pití na mateřské je ten, že se jedná o začarovaný kruh. Jak se zvyšuje tolerance na alkohol, zvyšuje se i počet skleniček. S tím ale přichází náročnější rána spojená s nevolností nebo únavou.

Žena se pak cítí mizerně, náladu přenáší na děti, ty řvou a dožadují se pozornosti, z čehož je žena vyčerpaná a večer opět sedá k lahvi. Navíc ranní kocovina přináší pocity studu, a pokud se jedná o kocoviny většího rázu, tak i výčitky svědomí, že není schopná se postarat o děti.

I přes to, že si problém uvědomuje, stejně večer sáhne po skleničce. A v tu chvíli má problém. Jakmile žena nezvládne ani jeden den bez skleničky na nervy, je na místě se zamyslet nad tím, zda nepotřebuje pomoc.

Dalším varovným znakem je schovávání alkoholu před partnerem. Žena si v takový moment již uvědomuje, že má problém, ale nehodlá se svého rituálu vzdát.

Proč ženy pijí?

Proč ale tedy maminky pijí a stávají se z nich alkoholičky? Podle Psychology Today existuje několik primárních důvodů.

Prvním je, že alkohol může poskytnout matkám, které se potýkají s výchovou dětí, okamžitou odměnu.

S tím souvisí druhý důvod, kterým je nedostatek podpory. Jestliže jsou na výchovu samy, nemohou si odpočinout nebo se o výchovu podělit, nacházejí často pomoc v alkoholu.

Třetím důvodem je nedostatek času na sebe samu. Večerní skleničku pak maminky vnímají jako chvilku pro sebe, o kterou se nechtějí nechat připravit.

Trpí i děti

Studie ukazují, že děti, které mají jednoho nebo více rodičů alkoholiků, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou samy trpět zneužíváním návykových látek.

Americam Addiction Centers dále uvádí studie, dle kterých nadužívání alkoholu rodiči může zvýšit riziko zneužívání dětí – zejména fyzického a sexuálního.

Matka, která pije, nemusí být k dispozici, aby se mohla věnovat svému dítěti ve všech oblastech života.

V neposlední řadě tím matka dává svým dětem vzor do jejich dospělého života. Děti se tak učí, že když mají nějaký problém nebo něco nezvládají, pomůže jim sklenička alkoholu.

Je tedy v zájmu celé rodiny, aby matka nepřijala kult „vínových maminek“ jako běžný a normální. Zklidňujícím rituálem po náročném dni může být například i jóga, film nebo například četba.

Zdroje: Alcohol, First Step, Americam Addiction Centers

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články