Durian: Zapáchající zásobárna vitamínů a minerálů, se kterou nesmíte do letadla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
durian
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí o něm ví jen to, že je považován za nejvíce páchnoucí ovoce vůbec. Durian je ale také plod plný vitamínů, který se rozhodně vyplatí ochutnat a nejlépe rovnou zařadit do jídelníčku. V České republice sice není k dostání v běžných obchodech, i tak se k němu dá ale dostat poměrně snadno.


V klasické samoobsluze se objeví jen skutečně výjimečně. V České republice se dá ale snadno objednat přes internet. Podle serveru Planeta cestování je navíc dostupný v pražské SAPĚ a prakticky na kterékoli vietnamské tržnici.

Durian je tropické ovoce, kterému je dokonce podle Wikipedie přezdíváno „král ovoce“. V mnoha zemích je durian považován za lahůdku, a ačkoli jeho zápach by vás mohl od konzumace odradit, jakmile ochutnáte, zamilujete si ho. Navíc přináší řadu zdravotních benefitů, o kterých jste možná netušili.

Zásoba vitamínů a minerálů

Pokud posvačíte celý durian, dostanete do těla takovou zásobu vitamínů a minerálů, kterou vám neposkytne žádné jiné ovoce. A navíc si překvapivě pochutnáte. Podle serveru Healthline má totiž durian nasládlou chuť mírně připomínající kombinaci vanilkového pudinku s banánem.

Durian je dle studie z roku 2019 zásobárnou železa, vitamínu C, draslíku, aminokyselin tryptofanu, riboflavinu a niacinu. V Americe ho považují za afrodiziakum, ačkoli v tomto ohledu se lidé podle Stylecraze stále úplně neshodují. Na druhou stranu ale mnoho zázračných účinků durianu potvrzují.

Ovoce pomáhá například snížit krevní tlak, má pozitivní vliv na kvalitu kůže, posiluje klouby, svaly a kosti. Rozhodně se tak vyplatí ho alespoň jednou v životě ochutnat. Protože jakmile to uděláte, budete durian i přes příšerný zápach nadále vyhledávat.

Letadlem byste s ním nevycestovali

Durianu existuje na světě zhruba 30 druhů. Pouze 9 z nich ale plodí jedlé ovoce. Plody ostatních stromů jsou nejedlé a po jejich konzumaci mohou mít lidé nejen bolesti, ale i závažnější zdravotní problémy. S těmito druhy se ale jen tak nesetkáte, pokud nenavštívíte jihovýchodní Asii.

Kvůli svému zápachu bývá durian často zakazován v různých hotelích a restauracích, pokud tak spoléháte na to, že ho ochutnáte v nějakém tom zahraničním podniku, zklameme vás. Tradičně se i v zahraničí prodává především na tržnicích.

A pokud byste si koupili durian v zahraničí a chtěli ho dovézt domů, bude to nejspíš také problém. Pro jeho zápach ho totiž většina společností zakazuje například i v letadlech.

Zdroj: National Library of Medicine, Stylecraze, Healthline, Planeta cestování

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články