Domácí sulc potřebuje čas. Pochutnáte si na něm až třetí den, čekání ale stojí za to

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sulc
Zdroj: Shutterstock

Sulc má své příznivce i odpůrce. Druhá skupina lidí jsou ale pravděpodobně ti, kteří si ho párkrát koupili v obchodě a nikdy neochutnali ten pravý domácí. Pokud ho totiž jednou vyzkoušíte, hned se započítáte s radostí mezi jeho milovníky.

Někteří lidé podle serveru Apetit online říkají, že sulc je takový chudý příbuzný tlačenky. Dělá se totiž z podřadnějšího masa. To ale neznamená, že si na něm člověk nemůže pochutnat.

Sulc má tu výhodu, že si do něj můžete přidat prakticky všechno, co máte rádi, a to, co rádi nemáte, tam naopak logicky dávat nebudete. Každý sulc je tak trochu jiný, recept je ale vždy velmi podobný a není na něm nic těžkého.

Co má kdo rád

Suroviny na domácí sulc se hodně liší podle toho, co má kdo rád. Základní recept je ale stejný a každý si potom může různé suroviny přidat i odebrat, jak se mu zlíbí.

Na přípravu sulcu tedy budete potřebovat vepřové koleno, divoké koření (bobkový list, celý pepř, nové koření), cibuli, celer, mrkev, ocet, sůl, nakládané okurky, vajíčko, beraní rohy a podle chuti třeba také chilli papričky, citron nebo petržel.

Přípravu si rozdělte na dny

Správný sulc se bude dělat i několik dní. Nejprve budete mít za úkol všechny suroviny uvařit a dát vychladit, popisuje Kuchařka pro dceru. V jednom hrnci si dejte vařit maso společně s kořením, aby vznikl silný vývar.

Po dvou hodinách vaření masa přidejte k vývaru kořenovou zeleninu, kterou chcete také uvařit doměkka. Na závěr si připravte vajíčka, která by se měla vařit 9 až 10 minut úplně natvrdo. K vývaru pak přidejte ocet, díky němuž se v lednici srazí do rosolovité podoby.

Druhý den oberte maso od kostí a nakrájejte ho na drobné kousky. Z vychladlého vývaru lžící seberte všechen tuk, který se usadil navrchu.

Pak si nakrájejte zeleninu a smíchejte ji společně s libovými kousky masa. Ztuhlý vývar nechte zahřát v hrnci. Pak ho nalijte do formiček, ve kterých bude tuhnout. Tam už čeká připravené maso se zeleninou.

Základem sulcu je tedy vývar, kořenová zelenina a maso. Do formy pak přidejte ještě kyselé okurky, hrášek, kousek šunky, vajíčko, beraní rohy nebo třeba citron. Pak už jen stačí dát celou nádheru do lednice a počkat až ztuhne.

Zdroj: Kuchařka pro dceru, Paleo snadno, Recepty, Apetit online

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články