Domácí griotka: Může být časově náročná i hotová do týdne. Vychutnáte si ji studenou i horkou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
griotka
Zdroj: Shutterstock

Vánoce se neobejdou bez nějakého toho drinku, kterým si u štědrovečerní večeře připijete na zdraví a na krásné prožití svátků. Stejně tak na silvestra nejspíš budete přemýšlet, jakým alkoholickým pitím se posilnit, abyste si užili půlnoční ohňostroj naplno. Jednou ze skvělých voleb je griotka, která se dát pít jak teplá, tak i studená.

Rudý nápoj z višní je sladký a chutná snad úplně každému. Někdo ho pije jen tak samotný, jiní ho kombinují třeba s džusem. Používá se také při výrobě vánočních punčů. Pokud si plánujete letos svátky opravu vychutnat, tento alkoholický nápoj by u vás doma rozhodně neměl chybět.

Nemusíte se ale bát, že za griotku utratíte velké peníze v obchodě. Můžete si ji snadno vyrobit i doma. Není na tom vůbec nic složitého a potřebovat budete jenom pár surovin. Potom už si ji můžete vychutnat tak, jak ji máte rádi.

Časově náročná, ale vynikající

První možností je připravit si griotku kvalitnější, budete ovšem potřebovat o něco víc času. Pokud se vám letos podařilo nasbírat dostatek višní a máte plný mrazák, konečně je zužitkujete. Lepší využití než na tento skvělý likér byste hledali jen těžko.

Na přípravu griotky budete potřebovat 300 mililitrů červeného vína, 5 kusů hřebíčku, celou skořici, 500 gramů cukru, kilogram višní a 500 mililitrů vodky, uvádí iReceptář. Červené víno s cukrem a kořením smíchejte v hrnci a zahřívejte. Těsně před bodem varu ho stáhněte z plotny.

Cukr se musí rozpustit. Pak nechte víno vychladnout. Višně odpeckujte a dejte je do vyšší zavařovací sklenice. Zalijte je vodkou a přilijte směs vína s cukrem a kořením. Vše dobře promíchejte, zavřete a nechte při pokojové teplotě na světlém místě macerovat asi 8 týdnů. Potom vše slijte přes silonovou punčochu a nápoj je hotový.

K podávání do týdne

V prvním případě je problém, že macerování nápoje trvá příliš dlouho, do letošních Vánoc už byste si ho tak nejspíš nedali. Existuje ale i recept, při kterém vám stačí čekat týden. Je vlastně velmi podobný tomu prvnímu.

Rozdíl je v tom, že višně svaříte s vínem a kořením a následně je ředíte jen čistou vodou. Sice se nedočkáte úplně typické griotkové chuti, ucítíte ale příjemnou kombinaci višní a alkoholu. Díky absenci vodky stačí nechat nápoj na chladném místě uležet jen několik dní.

Griotku můžete pít studenou, ředit ji například džusem, vynikající je ale také zalitá horkou vodou.

V takovém případě k ní ještě přidejte plátky citronu, radí server Dishes Delish. Ať už se rozhodnete griotku pít jakkoli, zaručeně si ji vychutnáte.

Zdroj: Roxy’s Kitchen, Dishes Delish, Recepty Online, iReceptář

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články