Dneska na Adama: Jak nahota během spánku prospívá zdraví a vztahům

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
spici par
Zdroj: Shutterstock

Některé poznatky naznačují, že spánek bez oblečení může pozitivně ovlivnit kvalitu spánku, reprodukční zdraví, stav pokožky i partnerský vztah. A protože k němu nic nepotřebujete, tedy ani oblečení, stojí za to účinky spaní „na Adama“ vyzkoušet.

Spát nahý má své výhody. Nejenže budete mít méně špinavého prádla, ale můžete prospět i vašemu zdraví. I když se zpočátku můžete cítit nesví, třeba se vám spánek bez oblečení zalíbí a možná zlepší i vztah s vaším partnerem.

Zlepšení stavu pokožky

Spánek bez oblečení přináší podle Sleep Foundation významné výhody pro pokožku. Odstraněním těsných nebo syntetických oděvů umožníte pokožce lépe dýchat a zlepšíte krevní oběh. Zlepšení cirkulace je klíčové pro dodávání vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro produkci kolagenu – proteinu zodpovědného za pružnost a mladistvý vzhled pokožky.

Dále může spánek „na Adama“ snížit riziko vzniku akné a podráždění pokožky způsobeného třením oblečení.

Regulace tělesné teploty

Teplota má velký podíl na kvalitě spánku. Pokud se vaše pokožka začne přehřívat, pravděpodobně se dříve vzbudíte. Přehřátí také vytrhne tělo z důležité fáze hlubokého spánku, který nám pomáhá bojovat s infekcemi a zůstat během dne odpočatí.

Jak podotýká webMD, budete-li spát nazí, dojde k přirozenému poklesu teploty pokožky a zlepšení spánku. Nižší teplota organismu také vede k větší produkci hnědého tuku. Hnědý tuk zvyšuje metabolismus spalováním krevního cukru a uloženého bílého tuku, což zase snižuje riziko obezity a cukrovky.

Prevence plísňových infekcí

Vlhké a teplé prostředí vytvořené pod vaším oblečením je ideálním prostředím pro šíření plísní a bakterií. Tyto mikroorganismy mohou vést k infekcím, jako je kvasinková infekce nebo svrab. Spaní bez oblečení podporuje podle Health Digest lepší cirkulaci vzduchu a snižuje riziko přehřívání intimních oblastí.

Budování partnerské intimity

Studie Kerstin Uvnäs-Moberg zjistila, že kontakt kůže na kůži mezi dospělými lidmi stimuluje uvolňování oxytocinu, který hraje důležitou roli při budování náklonnosti mezi partnery.

Pokud si navíc zvyknete být před partnerem nazí, může to posílit vaše sebevědomí i při sexuálních aktivitách. Nebudete totiž přemýšlet nad tím, jak vypadáte.

Zlepšení mužské plodnosti

Jak uvádí výzkum publikovaný v časopise Human Reproduction, „zvýšená teplota šourku“ může „nepříznivě ovlivnit funkci varlat“. Některé typy těsného spodního prádla (např. stahovací kalhotky) tak mohou snížit počet spermií u mužů.

Výše zmíněná studie sledovala 656 mužů a zjistila, že ti, kteří uvedli, že nosí volné boxerky, měli vyšší počet spermií. Totéž by platilo i pro muže, kteří se rozhodli boxerky úplně vynechat.

Zdroj: Sleep Foundation, webMD, Health Digest, Kerstin Uvnäs-Moberg, Self-soothing behaviors with particular reference to oxytocin release induced by non-noxious sensory stimulation, 2015, Lidia Mínguez-Alarcón, Type of underwear worn and markers of testicular function among men attending a fertility center, 2018
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články