Denně možná překračujete doporučenou dávku mnoha potravin. Podívejte se, co jste o svých oblíbených pochoutkách nevěděli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prejidani
Zdroj: Shutterstock

Doporučená denní dávka je uvedena téměř na každém produktu. Všímáme si jí především na kofeinových výrobcích nebo na energetických nápojích, ve skutečnosti je ale i na mnoha jídlech, u kterých by vás to ve snu nenapadlo. A obvykle je k tomu dobrý důvod.

U některých potravin platí, že doporučená denní dávka je jedno balení. Pravda ale je, že to tak nemusí být vždy. Ano, pokud si koupíte energetický drink, pravděpodobně se dočtete, že byste ho neměli vypít více než 500 mililitrů, což je jedna plechovka.

Ale v mnoha případech si koupíte nějaké balení, ze kterého si denně smíte dopřát podle návodu na obalu třeba jenom půlku. V opačném případě by vám to totiž mohlo způsobit zdravotní problémy. Hodně lidí to ale u některých jídel přehlíží.

Čínské polévky

Čínská polévka je oblíbený pokrm, který si dopřáváme, pokud nemáme čas vařit a máme chuť na něco snadného a rychlého. Jenomže ve skutečnosti bychom celou kostku nudlí sníst neměli.

S tímto faktem se podělil na TikToku uživatel Khalislife, který dodal: „Celý život jsem to jedl špatně. Někdy jsem si dokonce dal i dvě polévky za den. Nikdy se mi nic nestalo, ale připadám si docela nenažraně.“

Ačkoli jsou nudle v jednom kuse a doslova vybízejí k tomu, aby je člověk zalil horkou vodou a snědl na posezení, doporučená denní dávka je jen polovina balíčku. Takže buď je potřeba nudle zlámat, nebo je zalít vodou a o polévku se s někým podělit.

Marshmallow

Oblíbená dětská pochoutka Marshmallow obvykle zmizí ve vašich ratolestech do pár minut. To je ale chyba.

Na každém pytlíku této pochoutky se totiž dozvíte, že doporučená denní dávka jsou maximálně dva kousky. A teď ruku na srdce, kolikrát jste tohle pravidlo už porušili vy, aniž by vás napadlo, že si smíte vzít z celého pytlíku jen tak málo a má vám vlastně vystačit skoro na 14 dní?

Mléko

Mléčné výrobky jsou zdravé, ale nic se nemá přehánět. Podle lékařů platí, že pokud si dáte ráno sklenici mléka, už byste neměli odpoledne jíst jogurt ani nic tvarohového. Kdo by to ale dodržoval?

Mléko má doporučenou denní dávku malé skleničky, což znamená zhruba 250 mililitrů. Pokud si ho tedy ráno dáte do kukuřičných lupínků a odpoledne do kávy, k odpolednímu koláči už raději pijte jen vodu.

Gumoví medvídci

Podobně jako marshmallow jsou i gumoví medvídci oblíbení u dětí i dospělých. Bohužel ale mají spoustu cukru a neměli bychom jich rozhodně sníst celý pytlík.

Děti asi nebudou příliš nadšené, až jim řeknete, že denně by si měly dát medvídků maximálně pět. A to samé platí i pro vás, takže nepodvádějte a hezky svou závislost zmírněte.

Než se pustíte do konzumace nějakého svého oblíbeného pokrmu, vždy si raději dobře přečtěte, kolik byste si ho měli dopřát. Přece nechcete kvůli překročení doporučené denní dávky skončit v nemocnici, že ne?

Zdroj: TikTok, lec.org, resiliencecbd.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články