Děláte kapra poprvé? Nebojte, poradíme, jak ho správně naporcovat a připravit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kapr
Zdroj: Shutterstock

Chcete si letos udělat na Vánoce k bramborovému salátu kapra, ale bojíte se jeho přípravy? Pokud ho koupíte v běžném obchodě, stačí kousky masa jen obalit a osmažit. Nejlepší je samozřejmě kapr čerstvý. S tím si ale mnoho lidí po přinesení domů neví rady.

Kapra můžete na trzích koupit živého a sami si ho doma zabít, nebo ho nechat usmrtit na místě. Co ale potom s rybou doma? Jak postupovat při jejím porcování a jak ji nakonec připravit tak, aby všem chutnala?

Jak vykostit kapra

Podle Filipa Šubrta, kuchaře pražské restaurace, je důležité připravit si správný nůž. Rozhodně není vhodný nůž na filetování. „Kapr je moc velký, je lepší použít větší, a hlavně opravdu ostrý nůž. Nebo se mi osvědčil i takový ten, který je původně určený na pečivo, ten s vroubky,“ radí na webu Blesk.

Kapra si řádně osušte, aby vám neklouzal. Rybu vykosťujeme obvykle od hlavy. Kapra chyťte za žábry a minimálně centimetr od nich udělejte řez podél hlavy. Potom veďte řez po hřbetu směrem k ocasu.

Vznikne vám tím filet. To samé provedete následně na druhé straně. Z vnitřní strany těchto filetů pak nařízněte žebra a veďte podél nich řez. Tím se jich zbavíte. Pak už jen odřízněte kůži. Zbytky kapra nevyhazujte, hodí se například na vývar.

Jak kapra správně osmažit

Na tepelné přípravě kapra není nic složitého. Vzniklé filety jednoduše rozdělte na kousky, které obalíte v klasickém trojobalu stejně jako řízek.

Server Kuchaři do domu radí, že můžete přidat i netradiční suroviny a jídlo si vylepšit. Do mouky například zamíchejte česnek, strouhaný sýr nebo chilli. Filety pak smažte v oleji dozlatova z obou stran.

Péct je můžete také v horkovzdušné fritéze, díky tomu budou téměř bez oleje a zdravější. Kapr se podává s bramborovým salátem a přidává se k němu kolečko citronu, jehož kyselá chuť ho skvěle doplní.

Zdroj: Kuchaři do domu, Apetit, Prima ženy, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články