Dalamánky: Upečte si chutné pečivo, které v mnoha obchodech už neseženete

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dalamanky
Zdroj: Shutterstock

Dalamánky u nás v rodině děláme poměrně často. Na rozdíl od rohlíků se dělají obvykle z kombinace pšeničné a žitné mouky a sypou se hrubozrnnou solí a kmínem. Moje rodina si tohle pečivo nemůže vynachválit, a tak ho připravuji poměrně pravidelně.

S dnešními cenami pečiva jsem se naučila připravovat si raději řadu věcí doma. Kromě toho není nad rohlík nebo chléb čerstvě vytažený z pece. I když si přinesete z obchodu pečivo ještě teplé, nepochutnáte si na něm tolik jako na domácím.

Ze všeho nejčastěji dělám v posledních měsících právě dalamánky. Ty se v mnoha obchodech nedají už ani sehnat. A když už je někde mají, nikdy nejsou takové, jak si je představuji. Jinou možnost než si je připravit doma tak ani nemám.

Časově náročnější příprava

U dalamánků je problém v tom, že pokud na ně máte chuť a pečete si je doma, musíte si zkrátka počkat. Jejich příprava trvá kvůli kynutí těsta i půl dne. I tak ale po prvním kousnutí do křupavého pečiva zjistíte, že se čekání vyplatilo.

Na přípravu dalamánků budete potřebovat 1 hrnek hladké žitné mouky, 1,5 hrnku polohrubé mouky, půl hrnku hladké mouky, zhruba 3 lžičky soli, kterou v receptu opravdu šetřit nemusíte, půl lžičky octa, lžíci kmínu, 1,5 hrnku studené vody a lžičku sušeného droždí.

Základem je kvásek

Nejprve je třeba promíchat všechny mouky s kmínem, solí, octem, droždím a vodou. Všechny suroviny dobře prohněťte rukama a těsto zakryjte utěrkou, aby mohlo kynout. Díky kyselosti octa získají dalamánky typickou chuť.

Těsto bude kynout zhruba 12 hodin. Mělo by ztrojnásobit svůj objem. Následně ho vyklopte na vál, který pomoučníte hladkou žitnou moukou. Z daného množství vytvoříte pravděpodobně 8–10 bochánků.

Dalamánky dejte na plech vyložený pečicím papírem a pod utěrkou je nechte ještě 20 minut kynout. Potom je posypte hrubou solí a kmínem a dejte péct do trouby předehřáté na 200 °C asi na 20 minut.

Upečené dalamánky budou mít zespodu zlatavou barvu, jinak budou hnědé a po rozkrojení krásně křehké, ovšem s křupavou kůrkou. Nejlepší jsou ještě teplé. Konzumovat se dají prakticky s čímkoli, my je milujeme i samotné.

Zdroj: OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články