Co jíst na Nový rok dle tradice: Odežeňte zlé duchy a nenechte si štěstí utéct nebo uletět

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cocka
Zdroj: Shutterstock

Během silvestrovských oslav se už tradičně přejíme chlebíčky, jednohubkami, cukrovím a různými chipsy. Člověk si pak dá o půlnoci předsevzetí týkající se hubnutí, aby své hříchy napravil. Na Nový rok to pak chce tedy začít trochu zdravě. Nejen to je ale důvod dát si 1. ledna k obědu čočku.

Nový rok má překvapivě celou řadu pravidel, kterými bychom se měli ohledně jídla řídit. Že se má jíst čočka, to ví nejspíš téměř každý. Málokdo ale už dokáže říci, že to je proto, aby byl člověk celý rok šťastný. Čočka je navíc skromné jídlo chudých, o kterém se říká, že přináší peníze.

Existuje ale celá řada dalších pokrmů, které by se během prvního dne v roce měly dle tradic či pověr jíst. A je také několik těch, kterým by se měl člověk naopak vyhnout. Sestavte si jídelníček podle našeho návodu a ujistěte se, že na vás v roce 2023 nebude čekat nic špatného.

Pro štěstí

Čočka sice přináší štěstí, především ale peníze. Pokud se chcete ujistit, že si budete žít v novém roce dobře, 1. ledna zapojte do svého jídelníčku také ovoce. Například mandarinky prý pomáhají k dlouhověkosti.

K nim můžete přidat i granátové jablko, které pro změnu přináší plodnost a prosperitu. A pokud si chcete štěstí opravdu udržet, dejte si k večeři nějakou ostřejší pomazánku. Feferonky totiž mají odhánět zlé duchy a chránit vás před špatnými událostmi.

Věří se také tomu, že pečené selátko přinese štěstí. Někteří tradici spojují se zlatým prasátkem, které máme vidět během Vánoc, pokud se budeme postit.

Pečínka ze selátka tak není špatnou volbou. Otázkou ovšem je, zda se bude někdo po silvestrovských hodech chtít následující den ládovat pořádným kusem masa.

Vyhněte se opeřencům

Někdo by si možná řekl, že kuřecí maso je lehké a zdravé, a je tak na Nový rok vhodným jídlem. Je to ale přesně naopak.

Blesk připomíná, že se traduje, že opeřenci by se na první den v roce jíst neměli. Vyhněte se tak nejen kuřeti, ale i kachně nebo huse. Důvod je jednoduchý. Po pozření takového masa by vám totiž údajně mohlo uletět štěstí.

Nejezte ani rybu, s tou by mohlo štěstí zase uplavat. Pokud si dáte maso například zaječí nebo králičí, říká se, že vám štěstí uteče. Jediná vhodná volba masa tak je skutečně selátko.

Zdroj: Kupi, Blesk, Rady na cestu

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články