Cibulové bhaji: Pořádně ostré jídlo pro milovníky indické kuchyně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bhaji
Zdroj: Shutterstock

Patříte k milovníkům indické kuchyně? Pak si jistě zamilujete pokrm s názvem bhaji. A pokud nemáte tušení, co od něj očekávat, dejte mu minimálně šanci. Třeba přijdete směsi pálivého koření a cibule na chuť.

Bhaji je druh indického lívance, který se vyrábí obvykle z cibule obalené v pálivé směsi koření. Jde o velmi oblíbené občerstvení v Indii, populární je ale také v Pákistánu a na Trinidadu a Tobagu, kde se prodává v pouličních stáncích.

Cibulové bhaji pochází z jihoindického státu Karnataka. Zde se stalo oblíbeným jídlem místních obyvatel, kteří snadné a rychlé jídlo připravovali, kdykoli se u nich doma objevili hosté. Do kdy přesně historie pokrmu sahá, není podle Tower Tandoori zcela jasné.

Dá se ale předpokládat, že má historii dlouholetou. Jde totiž o jídlo z cibule a mouky, tedy ze dvou velmi běžně se vyskytujících surovin. Pravděpodobně se tak jako pokrm chudých jedlo bhaji už dávno.

Pochoutka se dnes prodává v pouličních stáncích a dělá se doma před příchodem hostů. Ve většině indických restaurací jde navíc o nejčastěji podávaný předkrm, uvádí Delighted Cooking. Bhaji je velmi oblíbené. Pokud si ho doma zkusíte udělat i vy, brzy zjistíte, proč tomu tak je.

Recept na bhaji

Na cibulové bhaji budete potřebovat 6 lžic hladké mouky, lžíci kurkumy, lžíci mletého římského kmínu, lžíci kari, sladkou a uzenou papriku a sušený česnek. Dále si připravte sůl, pepř a samozřejmě cibuli. K podávání pak budete potřebovat bílý jogurt a chilli.

Větší cibuli si očistěte a nakrájejte na tenké klínky. Mouku s kořením a solí smíchejte v míse. Přidejte 3 až 4 lžíce vody tak, aby vzniklo tuhé těsto. Cibulové klínky do něj důkladně vmíchejte.

Na pánvi si rozpalte olej a cibuli obalenou ve směsi do něj pokládejte lžící. Vzniknou vám tak nepravidelné tvary, kterými je bhaji proslulé. Jednotlivé kousky opékejte zhruba 4 minuty z každé strany, následně je vyndejte na utěrku, aby z nich odkapal přebytečný olej.

Ať to má říz

Bhaji by mělo samo o sobě pálit. Samozřejmě záleží na tom, jak ostrou máte cibuli a jaké koření použijete. Obvykle by ale kari s kurkumou měly udělat svou práci i bez přidání chilli.

Pokrm se pak nicméně podává s omáčkou, ve které chilli hraje hlavní roli. Smíchejte bílý jogurt s trochou soli, pepře a ostrého koření. Do této omáčky pak bhaji namáčejte. Křupavé a křehké jídlo vám možná vhrkne slzy do očí, jistě se ale bude jednat o slzy radosti z toho, jak vynikající pokrm jste si připravili.

Zdroj: Tower Tandoori, Delighted Cooking, Kitchen Sanctuary, BBC Good Food

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články