Chléb podle babičky z významné prózy Boženy Němcové: Měkký a voňavý po kvasnicích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
babicka
Zdroj: Adolf Kašpar, Public domain, via Wikimedia Commons

Jméno Boženy Němcové si všichni spojíme především s jedním dílem, a tím je Babička. Titulní postavu z této knihy si každý z nás představí jako chudou ženu, která dělala pro svá vnoučata maximum, ačkoli toho sama neměla mnoho. V díle je to popsáno například na tvorbě chleba.

„Babička, než kvas zadělávala, kopistem díž požehnala a to žehnání opakovalo se, kdykoli těsto do ruky se vzalo, až byl chléb na stole,“ popisuje se v knize.

Podle postavy babičky ze slavné knihy Boženy Němcové byl chléb božím dílem, a ačkoli šlo o skromné jídlo, ona ho považovala za něco, co je pro celou rodinu základem.

Chléb podle této skromné postavy z knihy významné české spisovatelky si můžete velmi snadno připravit i doma. V dnešní době ho totiž v obchodě pořídíte za poměrně vysokou cenu. A je pravda, že se vám jeho domácí příprava vyplatí.

Hlavní ale je, že mu věnujete píli a lásku a nakonec ho budete rodině servírovat s hrdostí. I to je v knize popisováno, a právě proto si babičky všechny ostatní postavy z díla tolik vážily.

Několikadenní příprava

Pokud si chcete připravit chléb přesně jako ten z příběhu, myslete na to, že to zabere nějaký ten čas. Samotný kvásek na chleba se totiž dělá čtyři dny.

Na chléb budete potřebovat žitnou mouku, vlažnou vodu, mísu a utěrku.

První den si v míse rozmíchejte 100 gramů žitné mouky se 125 mililitry vlažné vody. Přikryjte těsto utěrkou a nechte kynout. Druhý den přidejte 50 gramů mouky a 125 mililitrů vody. Třetí den opět 50 gramů mouky, ovšem už jen 60 mililitrů vody.

Poslední den přidejte opět 50 gramů mouky a 60 mililitrů vody a nechte kvásek ještě 24 hodin odstát. Měl by mít lehce nakyslou vůni a konzistenčně připomínat hodně měkké těsto. Na povrchu se budou dělat bublinky.

Příprava chleba

Na samotnou přípravu chleba budete kromě kvásku potřebovat 3 hrnky mouky, 2 lžičky soli a lžičku kmínu. Mouku smíchejte zhruba s 1,5 hrnky kvasu, přidejte kmín a sůl. Těsto zpracujte rukama, může to zabrat třeba i 5–10 minut.

Jakmile je těsto zpracované, mělo by se ještě nechat hodinu kynout. Potom ho přendejte do formy na chléb, zakryjte alobalem a vložte do předehřáté trouby na 220 °C zhruba na 30 minut. Po půl hodině sundejte z plechu alobal a nechte chléb péct ještě 15 minut, aby se vytvořila kůrčička.

Chléb bude po vytažení z pece krásně křupavý, bude vonět kvasnicemi, uvnitř bude ale nádherně měkký. Ideální je k jídlu ještě teplý. Jen pár minut po vychladnutí si ho dopřejte třeba se svou oblíbenou pomazánkou.

Zdroj: Magazín recepty, Holka modrooká

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články