České velikonoční rekordy: Nejdelší pomlázka měřila 101 metrů, největší beránek vážil 315 kilogramů

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Velikonocni vajicka
Zdroj: Shutterstock

Zajímavé rekordy mají na kontě nejen lidé v zahraničí. I u nás v České republice agentura Dobrý den zaznamenává celou řadu unikátních výkonů. A jelikož se blíží Velikonoce, podíváme se společně na rekordy, které jsou s tímto svátkem spojené.

Na Velikonoce pleteme pomlázky, barvíme vajíčka a posíláme sváteční pohlednice svým blízkým. Ve všech těchto kategoriích existuje zaznamenaný rekord. A některé vás možná překvapí.

Velikonoční vajíčka

Vajíčka jsou symbolem Velikonoc nejen u nás. V České republice existuje hned několik rekordů, které jsou s nimi spojené.

„Třeba Helena Hlůžková z Kozolup u Plzně dokázala do skořápky vyfouknutého slepičího vajíčka vyvrtat zubní vrtačkou rekordní počet 1569 dírek tak, aby tvořily vzor,“ píše Deník.

Eva Holeszová a její dcera Iveta Bielá z Bohumína zase dokázaly během jednoho kalendářního roku vytvořit 3 901 tradičních velikonočních kraslic.

V roce 2006 na pelhřimovském náměstí vznikla největší velikonoční kraslice z lidí. Jak na svém webu uvádí agentura Dobrý den, celkově se zde za tímto účelem sešlo 940 osob.

Velikonoční pomlázka

Pro Českou republiku je typickým symbolem Velikonoc pomlázka. Tu nejdelší upletl pomlázkář Ladislav Šumbera. Pomlázka z celkem osmi pramenů měřila celkem 101 metrů. Naopak nejkratší pomlázka má pouhých 4,5 milimetrů.

K dalším zajímavým rekordům patří například největší česká řehtačka měřící 199 centimetrů, nebo největší upečený velikonoční beránek, který vážil 315 kg. Muzejní spolek v Pohořelicích na Brněnsku se pak do české knihy rekordů zapsal vlastnictvím 4201 velikonočních pohlednic.

Zdroj: Kabrňák, Dobrý den, Deník, Český rozhlas Junior, Český rozhlas Praha

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články