Burizonové koule: Jednoduchá nepečená cukrovinka, která připomíná dětství

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
burizony v karamelu
Zdroj: Shutterstock

Není to sice typické cukroví, u nás ale na vánočním stole nesmí chybět ani burizony v karamelu. Sladká a lepkavá kulička mě každý rok přenese zpátky do dětství. Tuhle pochoutku jsme milovali už jako děti a nic se na tom po letech nezměnilo. Příprava přitom zabere jen krátkou chvíli.


Také jste se ještě před pár lety nemohli přejíst burizonů? V dnešní době tuhle sladkost děti už tolik neznají, pro nás je ale něčím, co jsme milovali.

Pufovaná rýže byla alespoň u nás doma vždy nakupována do zásoby. Proto si také dnes při konzumaci burizonů v karamelu vzpomenu na staré časy. Je to zkrátka návrat do dětství, pro nějž navíc nebudete potřebovat troubu.

Ačkoli už dnes nejsou tak oblíbené, stále se dají burizony koupit ve většině obchodů. Pokud to vydržíte a nesníte je hned samotné, existuje pro ně skvělé využití na vánočním stole. Burizonové kuličky jsou sladkostí, která cukroví připomíná, vy i vaše děti si je navíc rozhodně zamilujete.

Jednodušší už to být nemůže

Na burizony v karamelu budete potřebovat máslo, cukr, kondenzované mléko, čokoládu na vaření a pytlík burizonů. Hodit se vám budou také papírové košíčky, do kterých pak výsledný pokrm umístíte. Lépe to na stole vypadá, navíc si při konzumaci neušpiníte ruce.

V hrnci si nejprve rozpusťte cukr na karamel. Do toho přidávejte střídavě kousky másla a kondenzované mléko. Dejte si při přípravě pozor, hmota má tendenci hodně prskat.

Když se vám vytvoří táhlé lepkavé těsto, přendejte směs do mísy, nasypte do ní burizony a ještě za tepla z nich tvarujte  kuličky. Ty zatuhnou a budou krásně držet tvar.

Párkrát jsme burizony v karamelu podávali i takto samotné. Chutnají tedy především dětem, dospělí si u nich ale vždy zavzpomínají na dětství.

Pokud si je chcete vychutnat opravdu naplno, můžete je ale ještě vylepšit čokoládou. Tu si společně s máslem rozpusťte ve vodní lázni a následně v ní kuličky z poloviny namáčejte.

Nejde sice o tradiční cukroví, burizony v karamelu jsou ale pochoutkou, kterou jednou ochutnáte a nebudete chtít přestat. Dejte jim letos šanci i vy, jejich výroba je tak snadná, že snad jednodušší už být nemůže.

Zdroj: OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články