Británie má podle průzkumů nejzdravější balené potraviny. Její tradiční jídla se během staletí výrazně měnila

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Fish and chips
Zdroj: Shutterstock

Tradiční britská jídla nejsou považována právě za nejzdravější. Nicméně i přesto se v roce 2019 kuchyně této země umístila na 1. místě v žebříčku států s nejzdravějšími potravinami. Zkoumáno přitom bylo celkem 12 zemí a na opačném konci škály skončily Čína a Chile.

Ve studii bylo analyzováno celkem 400 000 pokrmů a nápojů. Důraz byl přitom kladen na obsah cukrů, tuků a kalorií. A právě v tomto ohledu se balené potraviny v Británii prokázaly být nejzdravější.

Stále více zpracovaných potravin

Doktorka Elizabeth Dunfordová, která studii vedla, pro Mirror uvedla, že lidé po celém světě jedí stále více průmyslově zpracovaných potravin, což není správné.

„Je to znepokojující, protože naše regály supermarketů jsou plné produktů, které mají vysoký obsah špatných tuků, cukru a soli. V některých zemích je to ale horší než v jiných a ukázalo se, že Británie je na tom ještě velmi dobře,“ prohlásila.

Historie britské kuchyně

Dnes si většina z nás spojí britské jídlo s nezdravými a vydatnými pokrmy. Obyvatelé země jsou známými milovníky velkých a bohatých snídaní a smažených jídel.

Tamější kuchyně byla zpočátku hodně ovlivněna útočícími národy. Své prvky do ní dostali Vikingové, Římané a Francouzi, píše Mirror. Ve středověku proto anglická kuchyně například výrazně používala šafrán a muškátový oříšek.

Postupem času se ale začala země v tomto ohledu osamostatňovat a hledat vlastní chutě. Invaze britského impéria do východní Asie přinesla zemi to, čím je dnes proslulá: čaj.

V dnešní době je považována britská kuchyně za jednu z nejrozmanitějších na světě. Země dokonce má celkem tři jídla, která jsou považována za národní. Jsou jimi yorkshirský puding, tradiční fish and chips (ryba s hranolky) a pečené hovězí maso.

Zdroj: Mirror, Science Daily, British Food, Good Woods, Historic UK, The Spruce Eats

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články