Bílá sobota: Den, kdy se slaví vzkříšení Ježíše Krista. Podle lidových tradic byste měli péct mazanec a vypravit se pro vrbové proutí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Mazanec
Zdroj: Shutterstock

Bílá sobota je den, na jehož sklonku vstal Ježíš z mrtvých. V rámci křesťanských svátků tak jde o jeden z nejdůležitějších dní v roce. Zárvoveň ho ale také slavíme jako chvíli, kdy je třeba dokončit všechny poslední přípravy na následující dva velikonoční dny.

Oslava vzkříšení Ježíše probíhá už v sobotu, následuje ale po celou noc až do neděle. Noci se říká Velká, odsud také pochází název celého svátku Velikonoce, vysvětluje třeba web Vaření.

Den radosti a naděje

Bílá sobota si svůj název vysloužila podle barvy roucha, které nosili dříve čerstvě pokřtění. Zatímco Velký pátek je dnem smutku, sobota je naopak chvíle, kdy se mají lidé radovat a veselit, píše Olomoucký deník.

Jde o den nové naděje, ve kterém se rozeznívají zvony, hraje se na varhany a lidé dávají hlasitě najevo radost z nových možností. Symbolem dne je také oheň, který dříve údajně zapaloval paškální svíce.

Bílá sobota v lidových tradicích

Kromě náboženských tradic se na Bílou sobotu dodržuje celá řada těch lidových. Z domu se například má vymetat nepořádek novým koštětem. Má to zabránit tomu, aby se do domu vracel hmyz, uvádí Česká televize.

Sobota je také ideálním časem na pečení mazance. Pokud si ho během odpoledne uděláte, druhý den bude úplně dokonalý a budete si ho moci dát ke snídani. Vynikající je s kávou, pro děti pak s kakaem.

Poslední důležitý zvyk Bílé soboty je ten, že by se rodina měla společně vypravit pro vrbové proutí, ze kterého následně doma upletete pomlázky. Pak už budete plně připraveni na následující dva sváteční dny.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Blesk pro Ženy, Olomoucký deník, iDNES, Vaření

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články