Batman: Z komiksového zabijáka se stal filmový hrdina, kterého si zahrálo hned několik herců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Batman
Zdroj: Willrow Hood / Shutterstock

Batman je původně komiksová postava. Dnes už si s ním ale mnoho z nás spojí spíše některé filmy, ve kterých se objevil. V průběhu let ho ztvárnila řada herců. Kdy vlastně ale charakter spatřil světlo světa a jak se během let vyvíjel?

Postava byla vytvořena Bobem Kanem a Billem Fingerem a objevila se poprvé ve 27. čísle Detective Comics v květnu roku 1939. Batman se stal okamžitě populárním a začal se pak objevovat i v dalších číslech komiksu.

Batman násilník

Původní Batman byl poměrně násilný, uvádí Britannica. Ve svých příbězích házel lidi ze střechy nebo popravoval upíry stříbrnými kulkami. Jeho tvůrci se kvůli stoupající popularitě postavy rozhodli tento fakt zmírnit.

Báli se totiž, že by především mladí čtenáři mohli mít násilnické sklony a mohli by začít považovat Batmana za hrdinu, kterého chtějí napodobovat. Následně se stal charakter hrdinou, který životy lidem nebere.

Batman ve filmech

Ve filmu se Batman objevil poprvé v roce 1966. Tehdy si ho zahrál Adam West. Snímek se dočkal nižšího hodnocení, než tvůrci očekávali, uvádí Screen Rant. Druhý film z roku 1989 s Michaelem Keatonem dopadl značně lépe. Herec si pak zahrál i ve snímku s názvem Batman se vrací (1992).

V roce 1995 si ve snímku Batman navždy zahrál hlavní roli Val Kilmer, o dva roky později ve filmu Batman a Robin ztvárnil charakter George Clooney.

Batman se dočkal několika filmových zpracování i po roce 2000. V roce 2005 si ho zahrál Christian Bale ve filmu Batman začíná. Následovaly snímky Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012).

Roku 2016 se poprvé objevil na obrazovkách snímek Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, kde si hlavní roli zahrál Ben Affleck. Ten pak pokračoval i ve snímku Liga spravedlnosti Zacka Snydera a objevil se také v zatím nejnovějším snímku s názvem Flash z roku 2023.

Zdroj: DC, Britannica, Screen Rant, SYFY, Variety, Comic Book Treasury

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články