Barvy houbiček na nádobí nejsou náhodné. Každá se hodí na mytí jiného materiálu a jinak odolných skvrn

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Houbicky na nadobi
Zdroj: Pixabay

Houbičky na nádobí v kuchyni používáme všichni. I v případě, že máte myčku, některé kousky jednoduše musíte umýt v ruce. Věděli jste ale, že každá houbička v balení je trochu jiná? Barevné nejsou jen proto, aby zajímavě vypadaly, ve skutečnosti se od sebe žluté, růžové a modré houbičky liší.

Lidé často houbičky na nádobí kupují podle ceny. Po několika použitích je totiž vyhodíme a jedná se o něco, co kupujeme poměrně často. Nechceme tak za to utrácet velké peníze. Než budete příště houbičky kupovat, je ale dobré znát několik důležitých věcí. A jednou z nich je právě to, co znamenají jednotlivé barvy.

Kadžá houbička je jinak tvrdá

Nejběžněji používanou houbičkou je podle webu AAzdraví ta zelená. Ta je totiž nejuniverzálnější a dá se využít na nádobí, ale také na úklid kuchyňské linky. Proč? Protože má optimální tvrdost.

„Proč mají houbičky na nádobí různou barvu? Každá označuje jinou tvrdost. Ovšem ne ta molitanová část, nýbrž ta hrubá. Růžová a červená se může použít například i na teflon. Modrá i žlutá je vhodná k čištění skla,“ vysvětluje pro Deník Eliška Popková, která se na svém instagramu věnuje radám ohledně úklidu.

Doplňuje nicméně, že stejné rozdělení neplatí úplně u všech výrobců, je proto obvykle dobré si před koupí houbiček přečíst informace na obalu. Vždy na něm najdete popis toho, k čemu jsou které houbičky dobré.

Výhody a nevýhody

Každá houbička je vhodná na něco jiného. Zároveň je ale třeba také myslet na to, že mají i své nevýhody a jejich použití někdy může nádobí dokonce poškodit. Například červené houbičky obvykle mají jemný materiál a skvěle vyčistí teflon, neodstraní nicméně odolné skvrny.

Naopak zelené houbičky si poradí s velkou špínou, mohou ale teflonové nebo třeba skleněné nádobí poškrábat a zničit, varuje Prima Receptář.

Nejméně používanou houbičkou je ta černá, která sice odstraní i ty nejhorší zašlé nečistoty, je ale velmi agresivní prakticky ke všem povrchům. Používá se proto spíše ve speciálních odvětvích a v továrnách a v běžných domácnostech se s ní obvykle nesetkáte.

Zdroj: iReceptář, Prima Receptář, Prima Inspirace, Deník, AAzdraví

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články