Argentinské asado: Uspořádejte grilovačku, kde žádný kus masa nepřijde nazmar

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Argentinske asado
Zdroj: Shutterstock

Léto je časem grilování. Ještě nějaký ten čas bude počasí vybízet k tomu, abychom připravovali maso venku. Výraz asado označuje pravou argentinskou grilovačku, která má svá jasná pravidla. Když je budete dodržovat, užijete si zážitek, který jste doposud nezažili.

V Argentině je hovězí maso velmi populární. Při jeho zpracování dbají na to, aby zůstalo co nejméně zbytků. Zpracovává se tak prakticky celé zvíře. Hovězí má v zemi dlouholetou tradici a při grilování jde o jeden z nejoblíbenějších druhů masa.

Vystačíte si i s klasickým grilem

Asado se v Argentině připravuje v grilech, které připomínají větší klece. Do těch se dají větší kusy masa a vše se instaluje nad žhavé uhlí. U nás si ale samozřejmě vystačíte i s normálním grilem.

Pořádně nažhavit uhlí chvíli trvá. Při asadu se tak začíná něčím, co je rychle připravené. Obvykle to bývají taštičky plněné mletým masem. Když gril začne sálat, je na čase začít připravovat sýry. Typicky se v Argentině dělá sýr provolone.

Zpracuje se úplně všechno

Po sýrech přicházejí obvykle na řadu vnitřnosti. Střeva, játra, srdce i ledviny se dělají jen krátce. Teprve po nich přichází na řadu to nejdůležitější. Uhlíky už jsou v tuto chvíli rozpálené dostatečně na to, abyste mohli začít připravovat větší kusy hovězího.

Základem jsou žebra, která se připravují s medovou nebo ostrou marinádou. Následně se grilují steaky, které se dělají podle chuti krvavé nebo středně propečené. Argentinci si totiž obvykle nepotrpí na maso, které je takzvaně well done.

Pokud vám na grilu zbývá místo, pokračovat můžete roštěncem a svíčkovou. Co se týče příloh, obvykle postačí pár kousků grilované zeleniny. Pečivo při grilování Argentinci nejedí skoro vůbec. Upřímně, můžeme se jim divit? Spořádat vše, co je popsáno výše, je i bez pečiva poměrně náročný úkol.

Zdroj: Reflex, Areco Tradition

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články