Yoko Ono jako zkáza Beatles: Lennonovi dělala neodpustitelné věci, za něž ji fanoušci nenávidí dodnes

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lennon yoko ono
lennon yoko ono

Kontroverznější vztah než ten, který mezi sebou měli Yoko Ono a John Lennon, snad nenajdete. Když se v roce 1966 poznala s hvězdou skupiny Beatles Johnem Lennonem na své výstavě, kapela už údajně měla problémy. O čtyři roky později ohlásila definitivní konec a všichni ho přičítali právě Yoko Ono.

Narodila se ještě před válkou v Japonsku do aristokratické rodiny a od mala se učila zpívat a hrát na klavír.

Otec byl úspěšný bankéř a svou kariéru rozvíjel v USA, kam s ním odcestovala celá rodina.

V období, kdy Japonsko napadlo Čínu, se ale malá Yoko s maminkou pro jistotu vrátily do Tokia.

Dětství strávila na střídačku v USA a Japonsku

Po válce se za otcem do USA vydala znovu a začala se věnovat avantgardní hudební scéně. Než potkala na výstavě svou osudovou lásku Johna Lennona, stihla se dvakrát provdat a rozvést a přivést na svět dceru.

Při jejich seznámení byli ještě oba v manželství s někým jiným. To jim ale ve vztahu nezabránilo a v roce 1969 se na Gibraltaru tajně vzali.

O rok později ohlásila slavná kapela definitivní konec a Yoko byla často uváděna jako jeden z důvodů. Dodnes ji fanoušci Brouků nemohou přijít na jméno a tvrdí, že svými zásahy zničila nejen samotného Lennona, ale také celou kapelu.

Vztah s Lennonem byl plný vzestupů a pádů

Lennon se s ní proto usadil v New Yorku a společně se věnovali hudbě. Zkrotit ale slavného zpěváka, po kterém šílí davy fanynek, nebylo nic jednoduchého.

Do toho se přimíchaly problémy s alkoholem a drogami, tři potraty a skandály byly na světě.

Jednu dobu mu dokonce sama sehnala milenku, a i s ní ho poslala do Los Angeles. I přesto však v té době Lennon složil slavnou píseň Imagine.

V hudbě pokračovala i po jeho smrti

Jejich vztah zklidnilo až narození syna Seana v roce 1975. Rodinná idylka však netrvala dlouho, v prosinci 1980 Lennona zastřelil před domem fanatický fanoušek.

V hudbě ale Yoko dále pokračovala i po tragickém skonu manžela.

Vydala sólová alba, nahrávky rozhovorů se svým manželem, napsala dva muzikály a na koncertním turné ji doprovodila kapela syna Seana.

Letos v únoru oslavila své sedmaosmdesáté narozeniny a i nadále žije v osudném domě Dakota House, před kterým kdysi přišel o život její slavný manžel.

Autor: Karolína Stoczková

Související články