Upírka ze Stmívání: Šel z ní strach, přesto svou krásou dnes plní titulní strany. Výběr partnera ale všechny překvapil

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
jane stmivani
jane stmivani

Před kamerou se pohybuje od svých pěti let, ale na rozdíl od mnoha kolegů z řad dětských herců ji sláva nesemlela. Stejně jako její sestru Ellu. Řeč je o Dakotě Fanning, která se do povědomí diváků po celém světě zapsala rolí Jane v sáze Stmívání.

První role přišla už v pěti letech, a to i přes to, že v rodině se kromě ní a sestry herectví nikdo nevěnuje.

Významnější role přišla se seriálem Pohotovost, když jí bylo teprve šest. Pro Dakotu to ale nebyla její jediná seriálová role. Následovaly ty v seriálech Kriminálka Las Vegas, The Practise, Všichni starostovi muži nebo Ally McBealová.

Mezníkem její kariéry se stal snímek Jmenuji se Sam, po kterém se stala jednou z nejobsazovanějších dětských hereček.

První cena už v sedmi letech

O tom, že je Dakota skvělá herečka, dokazuje i fakt, že svou první hereckou cenu Screen Actors Guild Award získala už v sedmi letech.

O herecké příležitosti neměla éterická kráska nouze. Obsadil ji třeba Steven Spielberg, zahrála si po boku Reese Witherspoon, Brittany Murphy, Denzela Washingtova či Roberta De Nira.

V roce 2004 byla obsazena do filmu Snílek a její herecký kolega Kurt Russel o ní prohlásil, že jde o nejlepší herečku, se kterou kdy hrál.

Zlom v její kariéře přišel v roce 2005, když se objevila po boku Toma Cruise ve snímku Válka světů. Následoval třeba film Šarlotina pavučinka, pro který byla první volbou.

Malá, ale výrazná

Rolí, která jí přinesla mezinárodní slávu a poznali ji díky ní diváci na celém světě, byla Jane Volturi ze ságy Stmívání. Poprvé se objevila v druhém díle Nový měsíc, a přestože její role nebyla nijak výraznou, éterickou herečku si diváci zapamatovali.

V té době byla už Dakota hvězdou, která podle časopisu Forbes patřila mezi nejbohatší dětské herce. A v době Stmívání jí bylo teprve patnáct let.

V roli Jane se objevovala po zbytek série a jak sama v jednom rozhovoru řekla, společné se svou postavou měla to, že obě měly světlou pleť, takže maskérům ušetřila práci.

Rozptyl jejích rolí je ale obrovský. Už v mládí si uvědomovala, že jako herečka chce být s každou postavou jiná. Nevadilo jí si tak zahrát si v hororu, dramatu, komedii či romantické sáze.

Zdroj: Profimedia

Skandály jsou jí cizí

Chtělo to zřejmě velké sebezapření, ale ani Dakota, ani její mladší sestra Ellie, která jde ve stopách své starší sestry, nenaplnily neslavný osud mnoha dětských hvězd. Skandály jsou oběma sestrám cizí.

Z roztomilých holčiček vyrostly ženy, jež pravidelně se objevují mezi nejkrásnějšími herečkami na světě a na titulních stránkách prestižních magazínů.

Dakota se díky své kráse a pečlivosti objevila i v několika reklamních kampaní a z fleku by mohla konkurovat modelkám.

O svém soukromí herečka moc často nemluví, to se týká i vztahů. Ve svých dvaceti letech byla spojovaná s modelem Jamiem Strachanem, který byl o třináct let starší.

Herečka byla ale věkový rozdíl jedno a jak sama řekla, láska je důležitá a je zábavné mít někoho, s kým můžete to všechno objevovat.

Jak to má v soukromí v současné době, je velká neznámá, ale v herecké kariéře se jí daří skvěle. Objevuje se v seriálu Psychiatr, kde hraje hlavní roli.

Se sestrou mají úžasný vztah, což je vidět i na sociálních sítích a na tom, že dámy si vzájemně dělají doprovod na různé společenské události.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články