Tajemství yoni obrazů aneb proč umělkyně místo barev používají vlastní menstruační krev

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
menstruacni obraz 1
menstruacni obraz 1

Není to tak dávno, co se o velký poprask po celém světě postarala lektorka jógy a masérka Cassie Blue z amerického Michiganu, která se na internetu pochlubila svými obrazy. Nebylo by na nich možná nic divného, kdyby nebyly namalované její menstruační krví.

Obě ženy vycházely z tradice obrazů yoni, které znázorňují ženské pohlavní orgány. Místo toho, aby použily akvarely či pastelky, ale zvolily svou vlastní menstruační krev.

Menstruaci berou jako požehnání

Měsíční cyklus považují za požehnání a nelíbí se jim představa, že by s menstruační krví plýtvaly. Cassie ji proto dopřává i svým rostlinám.

Hotové obrazy si pověsila do koupelny a každý den se svým uměním kochá. Líbí se jí, že něco, co ženy považují vesměs za nepříjemné, kreativně přetvořila v něco originálního.

Cassie využívá menstruační kalíšek, jehož obsah nalívá do sklenice a uchovává. Jinak se snaží tvořit přímo v průběhu periody.

Zdroj: Instagram Timi Páll

„Byla jsem opravdu nadšená, když jsem namalovala svůj první yoni obraz. Právě jsem se vrátila z pozorování zatmění Slunce v Charlestonu v Jižní Karolíně, když jsem začala menstruovat,“ pamatuje si přesně na událost, která ji ponoukla k namalování svého první obrazu.

Prý ani předem netuší, co bude malovat, ale ví, že ji štětec povede. Cassie jakožto lektorka jógy má velmi blízko ke spiritualitě a malování je pro ní i způsob relaxace. Pravidelně také medituje.

Ačkoliv se u mnohých lidí setkala s nepochopením, existují i tací, kteří její dílo podporují. Údajně už proto, že jsou zvědaví, jak takový yoni obraz zhotovený pomocí menstruační krve vůbec vypadá.

Deník mé periody

To umělkyně Timi Páll se rozhodla vytvořit obraz na pokračování s názvem „Diary of my period“. Pochlubila se s ním v roce 2017.

Zdroj: Instagram Timi Páll

„K obrazu mě inspirovala přímo menstruace sama. To, že menstruuji, znamená, že nemám dítě, a tak jsem jedno vytvořila,“ řekla o svém díle, jež znázorňuje dítě v děloze.

Timi se ale narození potomka už dočkala, sociální sítě zaplavila fotografiemi své holčičky.

Autor: Alice Konopásková


Související články