Sladká Fanny Adams. Jak se z chladnokrevné vraždy malého dítěte stal výraz pro něco bezcenného

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
fanny adams e1597179035589
fanny adams e1597179035589

Něco, co nemá hodnotu. V tomto významu používají Britové spojení „Sweet Fanny Adams“, tedy v překladu „sladká Fanny Adams“. Tato fráze už tak zlidověla, že málokdo zná příběh za ní schovaný. Ten ukazuje, jak se významy vět posouvají v průběhu let. Amy Adams byla totiž holčička, která se stala obětí vraždy, a dnes by určitě nikdo neřekl, že život dítěte nemá žádnou hodnotu.

Děti si odešly hrát. V polích narazily na pedofila

Příběh Fanny Adams otřásl viktoriánskou Anglií. Fanny, osmiletá dcera zemědělce žila v malé chatě se svou mladší sestrou Lizzie. Ty si ještě s Fanninou nejlepšího kamarádkou Minnie Warner po svolení dospělých odešly ven hrát.

V polích narazily na devětadvacetiletého Fredericka Bakera, úředníka, který se nedávno přistěhoval. Ačkoliv se jim zdál opilý, nebály se ho. Dokonce jim dal i nějaké peníze, takže si myslely, že je hodný a milý.

Co už však nemohly tušit, je fakt, že se právě setkali s pedofilem s vražednými choutkami.

Jeho oko přilákala právě Fanny, jež byla na svůj věk vysoká. Když se s ostatními dětmi rozhodla vrátit po chvíli domů, zachytil ji a odtáhl do nedaleké chmelové zahrady.

Minnie a Lizzie utíkaly, co jim síly stačily, aby Fannin únos nahlásily. Její matka ale z nepochopitelných důvodů nepodnikla žádné kroky. Pátrání po malé dívce začalo až později ten den.

Dospělí se Fredericka ptali, co mělo jeho chování znamenat, on se jim ale vysmál. Jako elegantní a slušně oblečený občan s dobrou pověstí se jich vůbec nebál.

Tělo se našlo v chmelové zahradě. Vraha usvědčil deníkový záznam

Až když místní dělník Thomas Gates odešel do chmelové zahrady, aby sklidil úrodu, došlo k hrůznému nálezu. Leželo tam tělo dívenky na několik kusů.

Frederick byl zatčen pro podezření z vraždy. Usvědčil ho zápis v jeho deníku, v němž stálo: „Zabil jsem mladou dívku. Bylo to fajn a vzrušující.“

Dále doplatil na svědectví malého dítěte, které vidělo zkrvaveného Fredericka opouštět chmelovou zahradu.

A jak se z této nešťastné události stala fráze s nevalným významem? V roce 1869 britské námořnictvo dostalo na příděl skopové maso.

Stěžovali si, že není dobré, a připodobňovali ho ke kouskům rozebraného masa těla právě malé Fanny.

Tento bizarní vtip se brzy rozšířil i mimo námořníky jako slangová fráze pro vyjádření něčeho, co nestojí za nic.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články