Přinesl nám Dívku na koštěti i Tři oříšky pro Popelku. Dnes by Václav Vorlíček oslavil devadesáté narozeniny

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Vaclav Vorlicek
Vaclav Vorlicek

Režisér, který se nám do paměti zapsal zábavnou a milou tvorbou. Václav Vorlíček vytvořil klasiky jako „Pane, vy jste vdova“ nebo „Jak utopit doktora Mráčka“. Věnoval se také pohádkám, které sledujeme každé Vánoce. Jeho rukou vznikly ty, v nichž si Libuše Šafránková zahrála Popelku nebo Petra Černocká roli Saxany.

Kvalitní vzdělání

Václav vystudoval v Praze Filmovou a televizní fakultu. Později se uchytil ve Filmovém studiu Barrandov, kde se přiučil svému řemeslu.

Nejprve pomáhal slavnějším režisérům, až později nastala jeho chvíle. Prvním filmem, který režíroval, byl „Lupínek“. Dlouho na něj rád vzpomínal.

V prvních měsících roku 2019 zemřel a zanechal nám po sobě hned několik dokonalých filmových počinů, které si dodnes rádi připomínáme.

Což takhle dát si špenát

Srdce mnoha lidí si získal bláznivou komedií „Což takhle dát si špenát“. Velmi blízký vztah měl s Milošem Macourkem, který k tomuto filmu vytvořil scénář.

I když je ve snímku patrný minulý režim, i dnes jej televize vysílá a diváci se u něj velmi rádi pobaví. Je totiž plný českého humoru a zábavných scén.

Arabela nejen pro dětské publikum

Nezůstal jen u tvorby filmů. Na svůj účet si mohl připsat také seriály pro děti. Jedním z nich je „Arabela“, jež bavila nejen dětské diváky.

Spolupráce s těmi nejlepšími

Jeho tvorba měla vždy hvězdné obsazení, které se podílelo na kvalitě filmů i seriálů. V „Arabele“ si tehdy zahrál například Jiří Lábus, Iva Janžurová, Jiří Sovák nebo František Filipovský.

Bohatá a rozmanitá tvorba

Tím ovšem přehlídka populárních filmů z dílny tohoto umělce nekončí. Vytvořil například „Křečka v noční košili“, „Létajícího Čestmíra“, „Ptáka ohniváka“ a spoustu dalších.

Autor: Eva Marešová


Související články