Princezna Slavěna z pohádky Princ Bajaja kandidovala na prezidentku. Po téměř 50 letech je z ní charismatická dáma

od Nikola Jaroschová
Zdroj: Profimedia

Magdu Vášáryovou si pamatujeme hlavě z Menzelových Postřižin, ale téměř o deset let dříve se objevila v pohádce jako princezna. Herečkou původně být nechtěla a ani první zkušenosti ji o této profesi nepřesvědčily. Proč nakonec uměleckému světu podlehla?

Slovenská herečka a politička se narodila v Banské Štiavnici v srpnu 1948. Rodiče byli učitelé a její sestra Emília je také herečka. Po herecké kariéře jako malá nikdy netoužila, milovala knihy, a proto si myslela, že bude spisovatelkou.

Herectví nestudovala, přesto získala roli

Vystudovala matematicko-fyzikální gymnázium a posléze Filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. To už za sebou ale měla několik filmů. Jako mladou půvabnou dívku ji nafotil režisér Štefan Uher a v patnácti letech natočila první snímek Senzi mama. Neokoukanou tvář herečky pak uviděl režisér Markéty Lazarové a měl jasno.

Nebyl to však žádný med. Natáčelo se v Česku na Šumavě, byla proto daleko od rodiny a svých kamarádů. Zameškala hodně výuky a málem ji nepustili k maturitě. Rozhodla se, že dá herectví vale, ale protože měl film velký úspěch, nabídky se jí hrnuly dále.

Zdroj: Profimedia

Už při vysokoškolském studiu se nechala zlákat a v 70. letech byla považována za jednu z nejvýznamnějších československých hereček. Zářila na divadelních prknech v Divadle Na korze, pak na Nové scéně a posléze ve Slovenském národním divadle. Mezitím stíhala natáčet filmy.

Z princezny se stala diplomatka

Střihla si taky roli princezny v pohádce Princ Bajaja, která byla natočena podle předlohy Boženy Němcové. Spekuluje se, že o téměř deset let později si ostříhala své blonďaté vlasy v Menzelových Postřižinách, ale není to pravda, měla je schované pod čepicí.

Po revoluci vyměnila hereckou kariéru za politickou. Václav Havel jí nabídl pozici velvyslankyně v Rakousku a ona ji přijala. Po rozpadu Československa se angažovala ve Slovenské společnosti pro zahraniční politiku a založila dva časopisy. Pět let strávila jako velvyslankyně Slovenské republiky v Polsku, byla poslankyní Slovenského parlamentu a jako první žena kandidovala na prezidentku Slovenské republiky.

Dnes dvaasedmdesátiletá herečka napsala dvě knihy o etiketě, je výbornou řečnicí, ovládá šest světových jazyků a aktivně hájí práva žen. Jejím manželem je slovenský herec Milan Lasica, se kterým má dvě dcery.

Autor: Karolína Stoczková

Související články