Posedl ho zlý démon s kanibalistickými choutkami. Wendigo psychóza ale nebyla v devatenáctém století ojedinělým jevem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Wendigo
Wendigo

Swift Runner byl otec šesti dětí, příslušník jednoho z indiánských kmenů, jenž se živil jako lovec a pracoval u policie. Jeho život děsivě pozměnilo údajné posednutí zlým duchem zvaným Wendigo. Ten bývá vyobrazován jako stvoření s děsivými parohy, jež si pochutnává na lidském těle.

V devatenáctém století v Kanadě se našli lidé, kteří uvěřili pravdivosti tohoto mýtu, ba dokonce se stali jeho obětí.

Tento muž byl jedním z nich, na což tvrdě doplatila jeho rodina. V moderní psychologie se tato porucha nazývá wendigo psychóza.

Když Swift Runner ztratil schopnost lovit a starat se o svou rodinu, obrátil se k pití whisky. Pod vlivem alkoholu se z něj stal rozzuřený muž, který byl pro policii přítěží. A tak se ho zbavili, stejně tak jako příslušníci jeho kmene, jimž se nelíbily jeho agresivní sklony.

Katoličtí kněží tušili, že na jeho příběhu něco nehraje

Osudná se pro tohoto ztroskotance stala krutá zima roku 1878, jejímž důsledkem byl hladomor. Muž vzal tedy svou rodinu do lesa, aby sehnali potravu. K civilizaci se přihlásil o několik měsíců s tím, že jeho rodina je po smrti. S tím se svěřil katolickým kněžím.

Jenže ti brzy zjistili, že na jeho vyprávění něco nehraje. Nezdálo se jim, že bývalý lovec, zkušený muž a hlava rodiny, by nedokázal obstarat jídlo pro své blízké. Jak je možné, že všichni vyhladověli a on vypadal, že je v pořádku?

Do toho začal trpět neustálými nočními můrami a kněží už si s ním nevěděli rady. Když se tedy Swift Runner pokusil odvést skupinu dětí do lesa, zavolali na něj ze strachu úřady.

Policii se naskytla hrůzostrašná scéna. Všude byly poházené kosti, některé byly vysáté

Policie v čele s inspektorem Sévèrem Gagnonem přiměla Swift Runnera, aby jim ukázal svůj zimní tábor. Když dorazila na místo, naskytla se jí hrůzostrašná scéna, o níž si přáli, aby ji nikdy neviděla

Na místě tábora byly všude poházené lidské kosti. Některé byly vysáté, jako by je někdo otevřel a odsál z nich dřeň. Hrnec plný lidského tuku, který byl nalezen opodál, tuto domněnku jen potvrdil.

Swift Runner byl okamžitě obviněn z jejich vraždy. Muž se ale nedal a začal se bránit příběhem o zlém démonovi Wendigo, který jej posedl a vyzval k zavraždění a snědení rodiny.

Údajně i prý tento démon zatoužil po odpočinku, když ponoukl jednoho ze Swift Runnerových synů, aby zabil svého mladšího bratra. Soud však v roce 1879 na tuto báchorku neskočil Swift Runner byl odsouzen k smrti.

K odpornému činu se doznal. Ani ostatní s wendigo psychózou se nedočkali slitování

Poprava se uskutečnila 20. prosince 1879. Swift Runner se stal byl prvním mužem, jenž byl dle zákona v Albertě pověšen. Stalo se tak v osadě Fort Saskatchewan za přítomnosti asi šedesáti zvědavců.

Než byl popraven, přednesl projev, v němž se ke svému odpornému činu doznal. Nejspíš se tak stalo vlivem katolické víry, k níž se po několikanásobné vraždě uchýlil.

Tak skončil příběh člověka, jehož wendigo psychóza dohnala k masakru vlastní rodiny. Jeho osud však nebyl úplně ojedinělý. I další takto postihnutí jedinci na území dnešní Kanady skončili podobně a od společnosti se nedočkali slitování.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články