Pistolnice Calamity Jane se oblékala jako muž, táhla z ní whisky a plivala tabák. Její život je však zahalen mýtem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Calamity Jane 2
Calamity Jane 2

Postavu Calamity Jane u nás zpopularizoval Ivan Mládek. Jenže skutečná Calamity Jane měla daleko do nemožné dívky v podání Plačkové, z níž si dělal oblíbený hudebník a šoumen legraci. Nebo aspoň podle toho, co se o této americké legendě traduje. Ačkoliv měla reálný západ, mnoho aspektů jejího života je dodnes zahaleno tajemstvím.

Sama Jane si totiž ráda svá dobrodružství přikrášlovala. A to i přesto, že vydala autobiografii. Tu diktovala svému příteli a spoustu informací o jejím počínání na starém americkém západě víme právě z ní.

Z pódia ji dostal alkohol. Chvíli se živila vlastním tělem

Své příhody ráda vyprávěla na jevišti, jako bavička byla pověstná svým humorem. Jenže z pódií ji vytlačil alkohol, s nímž měla problémy.

Co se tedy o této ženě z Divokého Západu traduje? Narodila se 1. května 1852 jako Martha Jane Cannary ve městě Princeton v Missouri a byla nejstarší ze šesti sourozenců. Po smrti rodičů se o všechny starala právě ona. V Piemontu ve Wyomingu myla nádobí, pracovala jako kuchařka či servírka. Neměla žádné nebo minimální vzdělání, živila se i vlastním tělem kdesi na ranči.

Bojovala proti domorodcům

Osudné se jí stalo ale až povolání skautky v Great Plains. Díky němu se dostala do prostředí, jež bylo pro tehdejší ženy přinejmenším drsné. Účastnila se bojů proti domorodým Američanům a tehdy prý také získala svou přezdívku.

Zdroj: Neznámý / Public domain

Léta na Great Plains způsobila to, že Calamity Jane velmi zdrsněla. Její jemný vzhled dospívajících let byl ta tam – místo něj teď před lidmi stála svalnatá žena s opálenou kůží, v mužském oblečení, která se koupala jen zřídkakdy a vlasy si téměř nemyla. Také žvýkala tabák a rozhodně věděla, jak se střílí.

Jane se v roce 1876 usadila v Deadwood v Jižní Dakotě. Stala se velmi známou třeba pro záchranu jednoho muže utíkajícím před domorodci. Působila také jako zdravotní sestra, když se Deadwood stal ohniskem neštovic.

Poté to s ní šlo z kopce. Sice se vdala a porodila dceru, z neznámých důvodů ji ale dala k adopci. Jednoho dne přišla do Deadwoodu s dívkou, která prohlašovala, že je její dcera. Protože v městě byla Calamity Jane vážená, rádo přispělo na její vzdělání. Jenže ona veškeré peníze pro to určené propila hned, jak je obdržela.

Byla pověstná i svou srdečností

Když už jí nezbývalo nic jiného než historky ze života a alkohol, živila se od roku 1893 do roku 1901 jako performerka v Buffalo Bill’s Wild West Show.

Calamity Jane zemřela v roce 1903. Rozloučit se s ní přišla i řada lidí z Deadwoodu z vyšších vrstev, o nichž za svého života ani netušila, že by se o ní jako o člověka zajímali. Jenže Calamity Jane byla pověstná především svou srdečností a ochotou pomoci ostatním.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články