Legendární babka Jechová z Kulového blesku: Objevili ji v tramvaji a ke spolupráci s Formanem ji museli přemlouvat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kulovy blesk
Kulovy blesk

„Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ Legendární hláška smíchovské rodačky Milady Ježkové alias babky Jechové zlidověla a stala se terčem parodií internetových vtipálků. Až do svých padesáti pěti let tato žena zřejmě netušila, že by se někdy mohla stát hereckou hvězdou. Jenže život je plný překvapení, a tak dostala nabídku na roli ve filmu díky tomu, že prostě jednoho dne jela tramvají.

Ježková se narodila 27. června 1910 v Praze. Po studiu na obchodní škole se živila jako dělnice, prodavačka, brusička i soustružnice, zkrátka přidala ruku k dílu všude, kde bylo potřeba a kde na to stačila.

Formanovi se typově hodila na roli ve filmu Lásky jedné plavovlásky

Její život se tedy nikterak nelišil od života „obyčejných“ žen, které nemají ambice honit se za slávou a kariérou.

Avšak náhoda tomu dala, že se jednou v tramvaji dala do řeči s režiséry, kteří ji doporučili Milošovi Formanovi k obsazení do jeho nově vznikajícího filmu Lásky jedné plavovlásky, do nějž by se typově hodila. Forman totiž hledal někoho, kdo by si střihl roli svérázné matky Vladimíra Pucholta.

Jenže jak na takovou nabídku asi bude reagovat žena, jež žije poklidně a s herectvím nemá vůbec žádné zkušenosti? Přestože byla požádána o adresu a došlo jí, že si z ní nikdo opravdu nedělá legraci, odmítla. Její dcery ji však přesvědčily, ať to zkusí, a tak se Ježková jako úplná neherečka dostavila na plac.

Společně Jaroslavem Šebánkem, který také neměl žádné zkušenosti s hraním, vytvořili legendární dvojici, bez níž by tento film nebyl takový, jaký ho známe dnes.

Obsazovali ji známí režiséři. Přes slávu si zvládla střežit soukromí

Ukázalo se, že v ženě dřímá velký herecký talent, Lásky jedné plavovlásky jí po padesátce otevřely dveře k desítkám dalších rolí.

Vidět jsme ji mohli jako Zdenu Svatou v Ostře sledovaných vlacích, jako ženu hasiče v komedii Hoří, má panenko nebo jako Váchovou ve filmu Vrchní, prchni!

Kromě Formana si jí vážili i další významní režiséři včetně Ladislava Smoljaka nebo Jiřího Menzela.

Právě v jeho komedii Vesničko má, středisková si zahrála roli tety Hrabětové. Legendární babku Jechovou ztvárnila v roce 1978 ve filmu Kulový blesk.

Hrála i v osmdesátých letech. Svoje soukromí si střežila. Zemřela 4. května 1994 v Praze.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články