Lassie byla pouhý klam a z nevinné Priscilly se stala ikona. Pletky s prezidentem v trestuhodném věku byly jen začátek

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Profimedia

Z roztomilé holčičky Priscilly z filmu Lassie se vrací se stala hollywoodská hvězda, jejíž pestrý život by vydal na dva romány. Jak se srovnávala se vzestupy a pády a proč pomýšlela na sebevraždu?

Elizabeth, nebo jen zkráceně Liz, se narodila v roce 1932 v Londýně. Rodiče, původem Američané, byli také umělci.

Maminka se živila jako divadelní herečka, krátce po svatbě se ale tohoto povolání vzdala. Otec byl obchodníkem s uměním a v Londýně si chtěl otevřít galerii. Těsně před vypuknutím války se ale raději vrátili do své domoviny.

Ze začátku brala menší honorář než psí herci

Půvabná Liz se před kamerou objevila poprvé v deseti letech. Rodiče za ni tehdy podepsali smlouvu se společností Universal, kterou ale za rok sama společnost po jednom filmu rozvázala. Poté se upsala MGM a získala roli ve filmu Lassie se vrací, kde ztvárnila Priscillu.

Hlavní hrdinkou filmu ale byla dlouhosrstá kolie Lassie, která se snaží najít cestu zpět ke své rodině. Ve skutečnosti však fenku hrál pes Pal, který tehdy bral vysoký honorář a natáčet směl pouze sedm hodin denně.

Poté odpočíval ve svém apartmánu a méně důležité okamžiky filmu za něj natáčeli psí dvojníci. Tehdy jedenáctiletá Liz brala mnohem menší honorář než pes Pal. Později se to ale změnilo.

Z dětské hvězdy se stala hollywoodská megastar

Natočila více než padesát filmů a získala několik Oscarů a Zlatých glóbů. Za roli Kleopatry ve stejnojmenném filmu si vykompenzovala nízké honoráře na počátku kariéry.

Dostala za ni milion dolarů, a to i přesto, že muselo být natáčení kvůli jejím zdravotním problémům přerušeno. Filmové studio 20th Century Fox tehdy bylo na pokraji krachu.

Za svůj život se stihla osmkrát provdat a s muži si opravdu užila své. Začala už jako velmi mladá, když údajně měla v patnácti letech pletky s budoucím prezidentem Ronaldem Reaganem.

Zdroj: Studio publicity still / Public domain

Její bouřlivý život bulvár doslova miloval

Poprvé se vdala za dědice impéria Conrada Hiltona. S druhým manželem Michaelem Wildingem měla dvě děti, ale ani ty vztah nezachránily.

Třetím manželem byl producent Mike Todd. Spolu přivedli na svět holčičku, idylka však skončila krátce po jejím narození, protože Mike zemřel při letecké havárii. Z této ztráty se Elizabeth dlouho dostávala, dokonce pomýšlela i na sebevraždu.

Smutek poté zahnala v náruči Mikeova kamaráda, zpěváka Eddieho Fishera. Ani tento vztah nebyl definitivní. Během natáčení filmu Kleopatra se seznámila s hercem Richardem Burtonem a zajiskřilo to mezi nimi.

Oba se rozvedli se svými partnery, aby společně mohli skočit pod čepec, a to hned dvakrát. Společnou měli nejen lásku k filmu, ale také k alkoholu a drogám, proto byl jejich vztah bouřlivý. I přes to ale stihli adoptovat holčičku Marii.

Ani po dalším krachu vdavkám vale nedala. Vzala si budoucího senátora Johna Warrena, a dokonce mu stála po boku při volbách.

Posledním manželem se stal stavební dělník Larry Fortensky, který ji vůbec neznal jako slavnou herečku, potkali se totiž v léčebně.

Se stárnutím bojovala po svém

Život Elizabeth Taylor byl protkán nejen mnoha muži, ale také neustálými problémy s drogami a alkoholem. Se stárnutím se vyrovnávala pomocí plastických operací. V těch si ostatně rozuměla i se svým kamarádem Michaelem Jacksonem.

V roce 1985 založila nadaci na boj s AIDS a v devadesátých letech uvedla na trh svůj parfém.

Zemřela po sérii značných zdravotních problémů na zástavu srdce v roce 2011 v nedožitých osmdesáti letech.

Autor: Karolína Stoczková

Související články