Kate Webster: Viktoriánská služebná, která zabila svou paní a uvařila její ostatky

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Anonymous / Public domain

Ve viktoriánské éře se ženy dopustily pouze patnácti procent vraždy v Británii. Byly spíše obětmi než chladnými vražedkyněmi. Když už nějaká vraždu spáchala, jednalo se spíše o sebeobranu. Některé příběhy ale dodnes patří mezi ty nejstrašlivější zločiny, jaké se doposud staly.

Jedním z nich vražda Julie Marthy Thomas, výstřední, ale malé křehké dámy, která po smrti dvou manželů velmi zbohatla. Bylo tedy jasné, že si pořídí služebnou, aby dokázala nadřazenost svého stavu. Jenže měla problém si kohokoliv kvůli svým častým cestám udržet. A pak se v roce 1879 setkala s Kate Webster.

Jejich osudy se dramaticky lišily

Její osud se dramaticky lišil od života bohaté dámy. Narodila se do chudé rodiny a byla zvyklá na tvrdý život s minimální mzdou. Říkalo se, že porodila čtyři děti, ale všechny zemřely. Ona to však překonala a stala se silnou ženou s železnou vůlí. Thomas se ji rozhodla zaměstnat.

Bohužel se ale již brzy ukázaly první neshody. Když Kate dokončila svou práci v pokojích, šla ji po ni Julia zkontrolovat a neustále si na něco stěžovala.

Postupem času se ukázalo, že služebná si ráda přičichne k alkoholu a umí být velmi temperamentní. Její paní toto nepředvídatelné chování trochu děsilo, a tak kolikrát prosila své přátele, aby v domě zůstali přes noc. Julia se zkrátka bála, že by to někdy mohla její služebná s ohnivou povahou přehnat.

Když už jí pohár trpělivosti přetekl, rozhodla se jí vyhodit. Přestože Kate se měla naposledy v domě ukázat 28. února 1879, podařilo se jí přesvědčit svou nadřízenou, aby mohla ještě pár dní zůstat. To se ukázalo jako fatální chyba.

Shodila ji a pak udusila. Tělo rozřezala a uvařila

2. března se Kate velmi opila a s Julií pohádala. Služebná využila své fyzické převahy a shodila svou paní z horní části schodiště do přízemí. V návalu paniky a obavy z křiku za ní doběhla a udusila ji.

Aby se zbavila těla, pomocí několika nástrojů jej rozřezala a některé jeho částí uvařila. Druhý den je uložila do krabice, již odhodila na smetišti v Twickenhamu. Další den byla vyplavena poblíž mostu Barnes.

Kate svůj ďábelský plán ještě povýšila tím, že na sebe vzala totožnost i šaty své paní a rozprodávala její majetek a šperky. Jenže její počínání neušlo zrakům lidí, kteří Julii znali, a tak Kate skončila na policii.

Před soudem stanula bez emocí a s kamennou tváří. Byl nad ní vynesen trest smrti. Zbytky lebky zavražděné se našly až v roce 2010, tedy více než sto třicet let od příšerného činu, jež přinesl nechvalně proslulé služebné i voskovou figurínu v Madame Tussauds, kde byla až do dvacátého století.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články