Julie (34): Finančně jsem pomohla rodičům. Pak jsem byla nucena udělat něco, za co se stydím

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
20882913 s
20882913 s

Nabídnout pomoc rodičům bylo pro Julii samozřejmostí. Když se dostali do finanční tísně, neváhala hodná dcera ani na vteřinu a rodičům pomohla. Kvůli své dobrotě ale nakonec musela udělat něco, za co se stydí.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Julie se nám svěřila v e-mailu, za jehož zaslání děkujeme. Přiznala se, že dlouho váhala, zdali nám vůbec napsat. Je to pro ni citlivé téma.

Rodiče se dostali do finanční pasti

Hned v úvodu e-mailu, který nám od Julie přišel, se dozvídáme o důvodu, pro který se její rodiče dostali do finančních problémů. „Maminka je dlouhodobě nemocná, má invalidní důchod,“ vysvětluje Julie. „Táta tak roky všechno po finanční stránce táhl sám. Pak ale přišla rozbitá pračka, nutnost pořídit novou lednici a peníze, které měli nastřádané, byly najednou fuč,“ popisuje.

Chtěli své problémy řešit půjčkou. Byla jsem proti

Rodiče paní Julie nevěděli, jak z této svízelné situace ven. Napadlo je vyřešit problémy s penězi pomocí půjčky. Jejich dcera však byla proti. „Moc dobře vím, jak to s půjčkami chodí,“ píše nám. „Vezmete si jednu, pak druhou, pak třetí. A najednou už ani nevíte, co vlastně platíte. Rodičům jsem půjčku rozmluvila a přišla s jinou nabídkou,“ odhaluje vývoj situace.

Finančně jsem jim pomohla a tím se sama dostala do problémů

Julie nabídla rodičům peněžitou pomoc. Nejdříve ji odmítli, přišlo jim hloupé brát si peníze od svého dítěte. Nakonec ale pomoc přijali. „Chvíli namítali, že je to hloupé a že se cítí trapně, nakonec ale byli rádi,“ pokračuje Julie ve svém e-mailu. „Na jednu stranu jsem byla ráda, že jsem dokázala pomoci rodičům,“ svěřuje se, „sama jsem se však kvůli tomu dostala do problémů,“ přiznává.

Situace mě dohnala k něčemu, za co se strašně stydím

Ačkoli Julie nedala před svými rodiči absolutně nic najevo, řešila existenční problémy. Najednou sama neměla na zaplacení. Když se sešlo více výdajů najednou a ona na ně neměla, půjčila si.

„Půjčky odsuzuji,“ píše otevřeně. „Situace mě ale dohnala k tomu, abych si jednu vzala. Pak jsem si vzala druhou, abych splatila tu první, a dostala jsem se do dluhů,“ dozvídáme se. „To ale nebylo to nejhorší. Věc, za kterou se stydím, je žádost o osobní bankrot,“ napsala.

Při vyřizování jsem se cítila poníženě

Julie najednou nevěděla kudy kam. Jako jediné řešení jí přišla žádost o osobní bankrot neboli insolvenci. V e-mailu napsala, jak se cítila, během procesu vyřizování. „Oslovila jsem jednoho insolvenčního správce,“ píše Julie. „Byl to sympatický starší pán, který ke mně byl milý, ale já se i přesto cítila strašně trapně, když se probíral papíry odhalujícími mé dluhy,“ zoufá si.

Juliina žádost o insolvenci byla nakonec schválena. Nyní ji čeká několik let splácení a života s hodně utaženým opaskem. Svého rozhodnutí pomoci rodičům ale nelituje.

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články