Hrátky s čertem: Princezna Dišperanda se upsala peklu kvůli ženichovi. Vrátilo se jí to v reálném životě

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
hratky s certem disperanda
hratky s certem disperanda

Do paměti se herečka Alena Vránová nepochybně zapsala hlavně jako Pyšná princezna. Nebyla to ale jediná princezna, kterou ztvárnila. Jako vdavekchtivá Dišperanda s touhou po manželovi se upsala samotnému peklu. Jak to měla v životě její představitelka a co dneska dělá?

Alena Vránová se narodila v létě v roce 1932 a už od dětství měla herecké předpoklady. Jako malá působila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a v dětských rolích se objevovala i na divadelních prknech.

Původní záměr stát se učitelkou přehodnotila a nastoupila na DAMU. Po jeho absolvování nastoupila do Oblastního divadla v Benešově a o pár let později se stala členkou divadla ABC. Tam měla možnost spolupracovat i se slavným Janem Werichem.

Osudová role Pyšné princezny přinesla skandál v soukromém životě

V průběhu padesátých let byla ikonou české kinematografie. V tomto období také natočila slavnou pohádku Pyšná princezna, kde ztvárnila princeznu Krasomilu.

Láska s filmovým princem Vladimírem Rážem přerostla i do skutečného světa a po bouřlivějším rozchodu s první manželem Pavlem Kohoutem se dali dohromady.

Už jako manželé se s Vladimírem Rážem objevili v další pohádce Hrátky s čertem. Ona ztvárnila vdavekchtivou princeznu Dišperandu, která se upsala čertovi.

On se jí coby čert Solfernus snažil oklamat. Natáčení pohádky probíhalo v krásných kulisách malovaných podle motivů Josefa Lady.

Zdroj: Profimedia

Barvy, které tehdy kulisáci použili, však byly jedovaté, a někteří herci museli po natáčení vyhledat lékařskou péči. Málokdo však tuší, že na divadelních prknech si ve stejné pohádce střihla roli Káči.

Neúčinkovala však jen v pohádkách, role dostávala i ve filmech, seriálech a velmi se jí dařilo na divadelních prknech.

Za roli ve hře Bouřlivé jaro dostala v roce 1998 prestižní Cenu Thálie.

Z novějších seriálů jste ji mohli vidět například v Ulici, Návsi nebo ve Svatbách v Benátkách.

Peklo si užila nejen na filmovém plátně

Soukromý život už ale tak úspěšný nebyl. Po skandálním rozchodu se spisovatelem Pavlem Kohoutem ani pohádkové manželství s Vladimírem Rážem nevydrželo.

V roce 1976 se rozvedli, z manželství jim zůstala dcera Markéta. Ani tu však nečekal pěkný osud, v pětapadesáti letech zemřela po sérii problémů s alkoholem.

Alena Vránová tak prožila noční můru všech rodičů, když v roce 2013 dceru pohřbila.

Dnes osmaosmdesátiletá Alena Vránová vypadá i na svůj věk a zkušenosti velmi dobře. Užívá zaslouženého hereckého důchodu a volný čas věnuje především své vnučce Terezce.

Autor: Karolína Stoczková

Související články