Hamižná Arabela: Neuměla „ř“, přesto žádala pohádkové honoráře. Nad sumou za natáčecí den zůstává rozum stát

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Česká televize

Arabelu si úplně původně měla zahrát v seriálu Václava Vorlíčka Libuše Šafránková. Ta ale v tu dobu onemocněla a na její zotavení tvůrci nemohli kvůli německé straně, která do pohádkového seriálu vložila nemalé peníze, čekat. A tak přišla na konkurz Slovenka, již známá z filmu Smrt stopařek. Jana Nagyová roli dostala, v osobním životě by ale kolikrát pohádkový prsten potřebovala.

V krimi filmu Smrt stopařek Jana Nagyová shodou okolností hrála po boku Dády Patrasové, jež byla do Arabely rovněž obsazena, konkrétně do role její sestry Xénie.

Museli ji předabovat kvůli špatné výslovnosti. Pak si ještě kladla podmínky

Ačkoliv Nagyová jako Arabela rychle nabyla slávy i přesto, že musela být kvůli špatně vyslovovanému „ř“ předabována, bohužel udělala i jednu velkou chybu, která ji připravila o natáčení jejího pokračování v roce 1993.

Nagyová si totiž najala agentku, skrze níž domlouvala honorář. Bohužel to trochu přehnala. Možná i trochu více.

Za jeden natáčecí den si řekla tolik, kolik by si vydělal průměrný Čechoslovák za čtyři měsíce. Jednalo se o tisíc marek, tedy přibližně sedmnáct tisíc korun.

Není divu, že tento požadavek filmaři nepřijali a oslovili někoho jiného, levnějšího. Náhradou za Nagyovou se stala Miroslava Šafránková, o pět let mladší sestra známější Libuše.

Zdroj: RoboBathory / CC BY-SA

Tím si Nagyová zavřela k Arabele dveře navždy a jak vzpomíná, dlouho kvůli tomu plakala, a dodnes jí to mrzí.

První muž byl alkoholik, druhý ji chtěl připravit o syna

Další problémy se objevily v prvním manželství. Vzala si totiž hokejového trenéra, který měl problémy s alkoholem. Nakonec se upil k smrti a herečka se z toho dlouhá léta dostávala.

Přes třicet let žije v Německu, kam emigrovala. Tam už ale svou kariéru dále nedokázala rozvíjet, stejně tak na ni nenavázala po pádu režimu.

Na Slovensku pekla perníčky a snažila se je prodávat v Německu, nicméně tento podnikatelský záměr nevyšel, protože pro kupující to bylo příliš drahé.

Už nepracuje, užívá si volného času se svým třetím manželem. S tím druhým, německým podnikatelem, se rozvedla za dramatických okolností a tahanic o syna.

Žije aktivně, ráda sportuje a snaží se jíst zdravě. Ona i její muž se věnují už několik let golfu.

Přestože svou rodinu miluje, ona se o její hereckou kariéru příliš nezajímá. Děti a vnoučata ještě Arabelu neviděli a navíc všichni nežijí v Německu – část rodiny má Nagyová i v Rakousku a na Novém Zélandu.

Ráda by si ještě zahrála, nabídky se jí ale nehrnou

Hereckým příležitostem se nebrání, dle různých rozhovorů po nich dokonce i touží. Ráda by si zahrála nějakou maminku nebo babičku.

Nicméně se jí v poslední době žádná nabídka nenaskytla. Možná opravdu zůstane navždy v srdcích jedné generace jako Arabela.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články