Extrémně plodná Valentina Vassilyevová: Šedesát devět dětí na krku, osmnáct let s břichem. Něco na tom ale nehraje

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Unknown photographer / Public domain

Jmenovala se Valentina Vassilyevová a byla ruskou rolnicí žijící v osmnáctém století. Během svého života porodila šedesát devět dětí. Aspoň tak to tvrdil dobový tisk. Dnešní odborníci jsou k tomuto astronomickému číslu skeptičtí, přestože historické důkazy o něm existují.

V roce 1989 autorka Marie M. Clay sepsala knihu o čtyrčatech a vícečetných těhotenstvích. Při práci na ní objevila články z roku 1800 o ženě s šedesáti devíti dětmi, a přiblížila tak příběh Valentiny Vassilyevové světu.

Dvojčata, trojčata i čtyřčata. A to několikrát za život

Během svého života údajně Valentina porodila šestnáct dvojčat, sedm trojčat a čtyři čtyrčata. Další dvě děti pak měly zemřít ještě v kojeneckém věku.

Vyplývá z toho, že žena porodila všechny děti mezi lety 1707 a 1765 a těhotenským břichem žila dohromady osmnáct let. To by byl opravdu úctyhodný výkon.

Historici obecně sice souhlasí, že v článku o neuvěřitelném počtu potomků této ruské ženy jsou pravděpodobné informace, lékařům se příliš nepozdávají.

Proto se samozřejmě spekuluje, do jaké míry je Valentinin příběh pravdivý. Existují skeptici, kteří tvrzení o porození takového množství dětí podkopávají. A to zejména s ohledem na to, že Valentina žila před stovkami let na ruském venkově.

Vícečetné těhotenství je rizikové. Medicína navíc nebyla na takové úrovni

Odborníci z řad porodníků a gynekologů tvrdí, že každé těhotenství je pro matku rizikem a z fyzického hlediska se jedná o jednu z nejtěžších věcí, kterou ženské tělo prochází.

A právě proto se jim nezdá, že by v průběhu osmnáctého století, kdy medicína zdaleka nebyla na takové úrovni, jako je dnes, nějaká žena dokázala bez komplikací přivést na svět šedesát devět dětí.

Rodičky navíc při porodu často umíraly, například na následky krvácení, a to právě obzvlášť u vícečetných těhotenství.

To se ale v některých rodinách vyskytuje častěji, takže Valentina mohla být jen extrémním příkladem.

Valentinin příběh se dostal i do Guinnessovy knihy rekordů

Nic z výše uvedeného nicméně nemění nic na faktu, že v Guinnessově knize rekordů je Valentina zapsána jako „nejplodnější matka všech dob.“

Ani v tomto záznamu však nechybí poznámka o možné nadnesenosti tohoto čísla. „Je však možné, že paní Vassilyevová mohla mít genetickou predispozici k hyperovulaci (uvolnění více vajíček v jednom cyklu), což výrazně zvyšuje šance mít dvojčata nebo více dětí,“ píše se v ní.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články