Dívka s čárami na bradě fascinovala nejednoho životopisce. Tvář ji poznamenal domorodý rituál

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Olive
Olive

Její bradu zdobilo několik tmavých svislých čar. Díky tomu je považována na první Američanku bílé pleti s tetováním na obličeji. Jenže ona ozdoba nevznikla tak úplně jejím přičiněním.


Třináctiletá Olive z Illinois cestovala v roce 1850 se svými příbuznými a dalšími mormonskými rodinami na západ. Jejich cesta vedla do Kalifornie, kde byly podle velitele skupiny vhodné podmínky k životu.

Už dál necestujte, řekli jim

V Santa Fe se ale početná skupina rozdělila na dvě části. Tu nově vzniklou vedl Olivin tatínek na jih přes Socorro, Santa Cruz a Tucson. Ukázalo se, že to byla chyba.

Když se dostali do Maricopa Wells v Arizoně, bylo jim doporučeno, aby už dále necestovali. Byli varováni před násilnými domorodci. Olivina rodina ale jako jediná pokračovala dále navzdory možnému nebezpečí .

To se jí ale vymstilo. Rodina byla napadena jedním z domorodých kmenů a Olive a její mladší sestra Mary Ann zajaty a nuceny k práci.

Musely nosit vodu, dříví a plnit další podobné úkoly. Vzhledem k jazykové bariéře ale často nechápaly, co se po nich chce, a tak byly bity. Takto strávily dívky v zajetí rok.

Mohavové je vyměnili za koně a zeleninu

Poté se dostaly mezi kmen Mohavů, který je vyměnil za dva koně, zeleninu a deky. Dívky cestovaly deset dní do jejich vesnice. Tam se jim dostalo vřelejšího přijetí.

Manželka náčelníka si k nim zřejmě vytvořila citové pouto a každé z dívek přiřadila část pozemku. Během rituálu zaměřeném na období puberty pak byly Olive i Mary Ann tetovány na bradě i pažích. Tak vznikly čáry, jimiž později dívka šokovala úřady.

Mary Ann se dožila pouhých deseti let, nepřežila období sucha a následný hladomor. Když bylo Olive devatenáct let, rozšířila se v okolí pevnosti Fort Yuma zpráva o zajaté bílé dívce s tím, že úřady požadovaly její propuštění.

To se podařilo vyjednat a Olive, oblečena pouze do sukně z trávy, mohla kmen Mohavů opustit. V bezpečí zjistila, že její bratr Lorenzo přežil a dlouho ji i mladší sestru hledal.

Její příběh fascinoval média i životopisce

Média byla dívčiným příběhem a tetováním fascinována, vzniklo několik jejích biografií. Objevily se i zvěsti, že byla domorodci zneužívána a porodila dvě děti, obě informace však Olive popřela.

Olive se v roce 1865 vdala a porodila dceru Mamie. Žila s rodinou v Texasu a ve věku šedesáti pěti let zemřela na infarkt.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články