Borůvka z Básníků žila ve stínu Popelky. Ta na ní praktikovala tvrdé výchovné metody

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jak svet prichazi o basniky 1
jak svet prichazi o basniky 1

Sourozenecké vztahy mohou být občas peklo. Obzvlášť mladší z dětí musí kolikrát snášet výmysly staršího sourozence. To neminulo ani Miroslavu Šafránkovou, která si zahrála Borůvku ve filmu Jak svět přichází o básníky. Její o pět let starší sestra Libuše v ní totiž viděla herecký potenciál, a tak se rozhodla, že pomůže své sestře se zlepšovat. Je však znám jeden úsměvný případ, kdy to neudělala tak úplně po Mirčině vůli.

Ačkoliv Libuše Šafránková má určitě bohatší kariéru než její o pět let mladší sestra Miroslava, obě se objevily před kamerou už v patnácti letech.

Pro svůj film Robinsonka si totiž Miroslavu vyhlédl režisér Karel Kachyňa. Svým hereckým výkonem přesvědčila nejen jeho, ale také diváky, a začaly jí tak chodit další nabídky.

Jen rok poté účinkovala v muzikálu Romance za korunu po boku Erika Parduse.

Obě sestry se sešly v pohádkovém filmu Malá mořská víla. Starší Libuše jí dala nezvyklou průpravu

O dva roky později se na natáčení setkala se svou sestrou. Společně si zahrály v pohádce Malá mořská víla. Právě v něm Miroslava ukázala, že i když žije v Popelčině stínu, herecké nadání jí bylo dáno do vínku také.

Právě starší Libuše měla nemalý vliv na to, že se Miroslava blýskla na filmovém plátně. Legendární už se stala historka o tom, jak ji jako malou její starší sestra zavřela do skříně a odmítala ji pustit ven, dokud neokomentuje sportovní utkání jako reportérka rozhlasu.

Zdroj: Profimedia

Na tuto drsnou, ale vlastně vcelku nevinnou metodu dodnes Miroslava vzpomíná s úsměvem.

Kromě Libuše se v herecké výchově angažoval i jejich otec, učitel hudby, který žil velmi kulturním životem. V rodině se často cvičilo, protože se chodilo zpívat na představení ochotnického divadla.

Borůvka, první láska básníka Štěpána Šafránka

V roce 1982, ve svých dvaceti třech letech, získala Miroslava roli Borůvky ve filmu Jak svět přichází o básníky. I přesto, že se odmítala svléknout. To tvůrce přivedlo k myšlence milostnou scénu nakreslit. I tak se stala první dívkou Štěpána Šafránka.

V první polovině devadesátých let se jí naskytla další pěkná příležitost. Arabela Jana Nagyová požadovala za pokračování seriálu přemrštěné sumy za jeden natáčecí den, a tak se filmaři raději porozhlédli jinde. Vybrali si právě Miroslavu, jejíž podobu právě s Nagyovou tenkrát nešlo zapřít.

Brzy na to se Miroslava provdala do Německa, herectví pověsila na hřebík a začala se věnovat podnikání. V současnosti žije v Praze a se svou sestrou si jsou pořád velmi blízké.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články