Adélka z pohádky S čerty nejsou žerty: Moniku Starou předabovali, teď učí češtinu. Takhle jí to sluší za katedrou

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: TV Nova

Pamatujete si hodnou a milou princeznu Adélku z pohádky S čerty nejsou žerty? Spanilou dívku si zahrála Monika Stará, pro níž to byla první herecká příležitost. Dostala ji, přestože neudělala přijímačky na DAMU. Přes úspěch této pohádky ji už však nikdo nikdy do žádného filmu neobsadil, a tak se prosadila v úplně jiném odvětví.

Po roli v pohádce snad touží každá mladá dívka pohlížející se po kariéře herečky. Monice Staré se ji v osmnácti letech podařilo získat, bohužel to ale byla její první a zároveň poslední filmová zkušenost.

Na DAMU ji nevzali, ale všiml si ji tam režisér. Stala se však učitelkou

Když se Monika rozhodovala, jaký si zvolí obor, vybrala si herectví. Proto si podala přihlášku na DAMU. Jenže studium na této škole jí nebylo přáno, a mladá dívka z Olomouce tak dostala odmítavý dopis.

Přesto měla štěstí. Na přijímacích zkouškách byl totiž přítomen i režisér Hynek Bočan, jehož mladá blondýnka zaujala. Typově se mu totiž hodila do připravované pohádky s Čerty nejsou žerty.

A tak o pár dní později přišel neúspěšné zájemkyni o studium herectví telegram, v němž jasně stálo, že má dorazit do barrandovských studií. Monika neváhala ani minutu a v požadovaný čas byla na místě.

Bočan ji skutečně nabídl roli Adélky a pak už vše nabralo rychlý spád. Po nafilmování v roce 1984 se ale Monika vrátila zpět do rodného města a její kroky směřovaly na pedagogickou fakultu.

Zdroj: Profimedia

Kvůli přízvuku ji předabovala Naďa Konvalinková

Našla se v učitelství a za katedrou ji najdeme dodnes. Své cesty nelituje, protože kromě dráhy herečky snila i o té pedagogické, jenž se vydařila. Její specializací je český jazyk a hudební výchova.

Ostatně písničku Větře, větříčku jsme ji mohli slyšet zpívat právě v oblíbené pohádce, kde hrála po boku Vladimíra Dlouhého a Ondřeje Vetchého. Jinak ji ale kvůli jejímu přízvuku předabovala Naďa Konvalinková.

Byla vdaná a má dvě dcery. Přiznává však, že kdyby jí přišla nabídka na nějakou pěknou roli, neodmítla by.

Kdysi to už však udělala – bylo ji nabídnuto angažmá v divadle, Monika se však kvůli vztahu se spolužákem z gymnázia, kterého si později i vzala, zdráhala, a nakonec dala divadlu košem ještě dříve, než s ním začala.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články