Známe příčinu popraskaných koutků úst. Bojujte s nimi ještě před jejich vznikem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Popraskane koutky
Zdroj: Shutterstock

Popraskané rty známe všichni, ale co je ještě mnohem nepříjemnější, a většina z nás se tomu také nevyhnula, je prasklý koutek úst. Bolí, krvácí, mnohdy se nemůžeme najíst, napít ani usmát. Co s tím? A proč se to děje?

Někdy si myslíte, že už je konečně rána na ústech zahojená, pak ale trochu víc otevřete pusu a bolest je zpátky. Prasklé koutky úst se dějí nám všem, ale dá se jim předcházet. Pokud budete znát příčinu a dbát na prevenci, zbavíte se problémů téměř okamžitě.

Nedostatek vitamínů

Lékaři potvrzují, že někdy se praskání koutků objevuje u lidí, kteří mají nedostatek nějakých látek či vitamínů. K těm patří především vitamíny skupiny B, železo a kyselina listová.

Do stravy se proto snažte pravidelně zařadit především luštěniny, které mají vysoký obsah vitamínu B, špenát a brokolici pro kyselinu listovou a železo. Dalšími vhodnými potravinami, které na prevenci lékaři doporučují, jsou ovesné vločky, meruňky a hovězí maso.

Samozřejmě můžete také využít přírodní doplňky stravy a různé vitamíny ve formě prášků. Nejideálnější zdroje těchto látek jsou ale vždy ty přírodní, proto raději dobře zvažte změnu jídelníčku.

Nadměrné slinění

U malých dětí se často objevují popraskané koutky rtů ve spojitosti s nadměrným sliněním a olizováním úst. S tím bohužel člověk nic neudělá, protože pro miminka je tato činnost přirozená.

Existuje ale celá řada speciálních vitamínů pro děti, které by je měly před problémy ochránit. A pokud se přeci jenom stane, že mají děti bolestivě popraskané koutky, poraďte se v lékárně, jaké přípravky můžete použít na malé děti.

Mráz a vysoušení

Koutky rtů praskají mnohem více v zimě. Potýkají se s nimi také především lidé, kteří trpí na suchou a citlivou pokožku. V takových případech je vhodné používat gely a jelení loje, které ústa zvlhčí a pomohou vám jak s hojením, tak i s předcházením problémům.

Pokud máte koutky úst popraskané i přes používání těchto přípravků, poraďte se v lékárně, kde vám jistě doporučí nějaké speciální mastičky, někdy dokonce i prášky. Obvykle ale problémy zmizí za pár dní i samy.

Může jít o závažnější onemocnění

Děje se to málokdy, nikdy to ale nelze vyloučit. Popraskané rty totiž mohou souviset s nějakou nemocí, kterou trpíte, nebo být naopak jejím příznakem a varovat vás, že je třeba dát si na své zdraví speciální pozor.

Může jít o nemoci, jako jsou cukrovka, rakovina, porucha imunity, choroba jícnu nebo Crohnova choroba. Pokud máte obavy, vždy je lepší se obrátit na lékaře, který s velkou pravděpodobností nemoci vyloučí, a vy tak budete opět klidně spát.

Kdy ale k lékaři zajít určitě? Pokud se vám prasklý koutek úst nehojí už delší dobu, bolí, otéká a je zarudlý, možná se jedná o nějaké infekční onemocnění, které by se mohlo rozšířit i dál. V takovém případě neváhejte a vyhledejte pomoc.

Samozřejmostí prevence pak je při problémech se rty nikoho nelíbat, nedávat pusu ani členům rodiny a omezit tím možnost, že pokud se jedná o zánět či infekci, mohl by se problém přenést i na ostatní.

Zdroj: thelist.com, blendea.cz, lekarna.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články