Plastové nádobí a krabičky jsou pro děti nebezpečné!

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
plastovenadobi
plastovenadobi

Téměř všichni doma používáme plastové pytlíky či krabičky na svačiny. V těch především připravujeme svačiny či obědy dětem do školy. Víte ale, že podle průzkumů veškeré plastové nádobí a pomůcky do kuchyně obsahují až 16 % škodlivých látek?

Snažíte se dodržovat zdravý životní styl? Zdokonalte ho tím, že nahradíte plasty ve své domácnosti, a to především
v kuchyni, jejich alternativou. Plastové obaly jsou prokazatelně zdraví škodlivé, vraťte se ke keramice, porcelánu, papíru či látce.

Nejhorší jsou krabičky na svačinu

Balíte dětem pravidelně do školy svačinu v plastových krabičkách s víčkem? Je to sice praktické, protože se jídlo nevysype
v tašce, velkým problémem však je vysoká neprodyšnost materiálu. Už během několika minut se mohou uvnitř obalů začít tvořit nebezpečné bakterie. Plastový materiál navíc uvolňuje do jídla jedovaté látky.

Říkáte si, že má vaše dítě alespoň jednou za den teplé jídlo a nic mu proto nechybí? Omyl! Pokud mu do plastové krabičky připravíte oběd, který je třeba ohřát v mikrovlnce, právě při kontaktu s teplem se z plastu začnou nejvíce uvolňovat škodliviny.

Nejlepší proto je připravit dětem jídlo do zavařovacích sklenic, pokud mají ve škole možnost vyndat si ho před ohřátím na talířky. Druhou alternativou jsou nerezové nosiče, které se dají pořídit i v takové velikosti, aby se pohodlně vešly do batohu. Navíc jsou k dostání i v nejrůznějších barevných kombinacích.

Plastovým lahvím se vyvarujte

Zdravou svačinu pro děti již máme, ale co budou celý den pít? Plastové lahve jsou škodlivé, protože podobně jako krabičky uvolňují zdraví nebezpečné látky. Při opakovaném použití se navíc riziko zvyšuje. Vyzkoušejte proto raději termosky, lahve z nerezu, hliníku, nebo speciálního nezávadného plastu. Kupujte zásadně sirupy ve skle a  dětem připravujte do školy domácí šťávy či čaje.

Plastové pytlíky vyměňte za papírové nebo látkové sáčky

V obchodě se vždy snažte vybírat si ovoce, zeleninu i pečivo raději do papírových sáčků, pokud je ta možnost k dispozici. Svačiny dětem opět místo do igelitových pytlíků balte raději do papíru nebo do látkových ubrousků. Vhodné je například obložené chleby obalit i alobalem, ve kterém svačina navíc drží svůj tvar.

Zbavte se plastového nádobí

Máte doma naběračku či větší lžíci na omáčku, kterými často mícháte vařící se jídla? Vyměňte je za nerezové nádobí nebo za klasické dřevěné vařečky. Stejně tak plastové misky či talířky raději vyhoďte a používejte místo nich keramické či skleněné nádobí.

Při zbavování se starého plastového vybavení kuchyně myslete na to, že se tento materiál poměrně těžko rozkládá a ačkoli se většina Čechů snaží třídit alespoň základní odpady, obsah netříděného nepořádku je stále vysoký. Veškeré nádobí
i plastové pytlíky tak hoďte do žlutého kontejneru.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články