Probiotika a prebiotika. Poznáte rozdíl?

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
zdravastrava
zdravastrava

Určitě jste se už setkali s tvrzením, že pro zdraví vašeho organismu jsou vhodná probiotika. O co ve skutečnosti jde, jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky a jejich vzájemném působení?

Název probiotikum vychází z řečtiny a ve volném překladu znamená „příznivý pro život“. Jedná se o zdraví prospěšné bakterie, které mají při dostatečné konzumaci ve stravě příznivý vliv na náš organismus.Prebiotika pro změnu reprezentují nestravitelnou složku naší stravy sloužící jako potrava pro probiotika.

Nejznámější bakterie

K nejznámějším probiotikům patří bakterie z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Tyto bakterie dokáží ochránit tělo, zejména střevní sliznici před nežádoucími patogenními látkami. Probiotika dokonce umějí škodlivé bakterie ničit tak, že snižují pH ve střevech. Naleznete je především v mléčně kvašené zelenině, například zelí a pickles, kimči, tempehu, zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou třeba kefír a jogurty nebo ve formě doplňků stravy, ovšem lepší jsou ta přírodní.

Podpora hubnutí

Probiotika obnovují střevní mikroflóru po užívání antibiotik, napomáhají správné funkci zažívacího ústrojí, zvyšují odolnost a preventivně působí proti infekcím dýchacích a močových cest. Rovněž dokáží omezit alergické a kožní projevy
u dětí – hlavně u atopického ekzému. Skvěle působí proti průjmům a střevním chorobám, napomáhají syntéze některých vitaminů a pomáhají předcházet rakovinnému bujení. Též tlumí nesnášenlivost laktózy a podporují zdravé hubnutí.

Přátelská prebiotika

Prebiotika jako nestravitelná složka potravy vytvářejí vhodné podmínky pro růst a správnou aktivitu přátelských bakterií, probiotik. Jde hlavně o vlákninu na bázi oligosacharidů, z nichž je nejvýznamnější přírodní vláknina inulin. Jeho zdroji jsou zejména čekanka, cibule, česnek a pórek, artyčoky či topinambury. Oligosacharidy však najdete i v obilovinách a ovoci. Prebiotika mají blahodárné působení na složení střevní mikroflóry, napomáhají pravidelné stolici a jsou výbornou prevencí před zácpou, nádorům tlustého střeva a konečníku. Rovněž přispívají ke snížení hladiny krevního cholesterolu a tuků.

Autor: Iva Lhotská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články