Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Rychlé kroky k úlevě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
EUC Laryngytida
Zdroj: EUC

Ukládali jste do postýlky zdravé dítě a v noci vás probudí děsivě znějící štěkavý kašel, sípání a pláč? Zvlášť v zimních měsících nic překvapivého. O slovo se hlásí laryngitida neboli akutní zánět hrtanu, který dokáže potrápit především malé pacienty a jejich rodiče.

Naštěstí příznaky laryngitidy vypadají podstatně hůř než závažnost samotného onemocnění. Zatím-co u dospělých toto virové onemocnění proběhne jen jako běžný zánět horních cest dýchacích, u dětí kvůli anatomickým dispozicím je průběh dramatičtější. Hrtan je trubice, kterou proudí vzduch z nosu a úst do průdušek a plic. Vstup do hrtanu chrání příklopka, která brání vdechnutí potravy při jídle. V blízkosti hrtanu se vyskytují i hlasivky, takže důležitých funkcí hrtanu je hned několik: dý-chání, polykání, tvorba hlasu i kašel.

Viry dokáží vše narušit

Viry influenze nebo parainfluenze napadnou hrtan a v průběhu dne se mohou projevit jen jako slabé chraptění. Obvykle v noci se zánět „rozběhne“ v plné síle a dítě bez horečky začne sípat, má pocit, že nemůže dodechnout, štěkavě kašle a lapá po dechu. Při otoku průdušky a hrtanu totiž ztratí až 70 % vnitřního prostoru pro dýchání (zatímco u dospělých se hrtan zúží jen o 20 %). Zásadní je neztratit klid, dítě podepřít v postýlce do sedu a místnost ochladit. V zimě ideálně otevřít okna, případně potomka posadit k otevřené ledničce. Chladem se otok zmírní a pacientovi se rychle uleví. Vzduch v místnosti je také potřeba zvlhčit hoďte mokré ručníky přes topení či bočnice postýlky). Děťátko uklidněte, pláč jen zvyšuje otok, podejte antihistaminikum (Fenistil, Zodac), případně lék na horečku, kdyby se objevila (Nurofen, Panadol).

Situace, kdy není nač čekat

Pokud se situace nelepší a dítě nemůže dýchat, začne promodrávat (rty a ušní boltce), okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Stejně u nejmenších dětí, které začnou v noci nekontrolovaně štěkavě kašlat a popadat dech. U nejmenších dětí se celkový zdravotní stav mění v řádu minut a není namístě riskovat případnou zástavu dechu. V nemocnici bude pod dohledem, dostane ade-kvátní léčbu a po několika dnech bude propuštěno do domácí péče.

Čistota, vzduch, ale třeba i solné jeskyně

Důsledným větráním, zvlhčováním vzduchu v místnostech, nekouřením a častým pobytem dítěte venku zvýšíte jeho odolnost a můžete předejít řadě nepříjemných situací. Pomáhá i odstranění alergenů v podobě prachu, roztočů, pozor na plísně v bytě! Starším dětem může pomoci sauna či návštěvy solných jeskyní, ty dýchacím cestám prospívají.

Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články