Nitroděložní tělísko některé ženy děsí. Většina informací o rizicích jsou ale mýty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nitrodelozni telisko
Zdroj: Shutterstock

Pro mnoho žen je pravidelné polykání antikoncepčních pilulek z mnoha důvodů nepřijatelné. Čím dál častěji vyhledávanou ochranou se stává nitroděložní tělísko. Není nijak drahé a poskytovat by mělo takřka stoprocentní ochranu, píše server Pro ženy. Co byste ale ještě předtím, než ho začnete používat, měli vědět?

Podle serveru Sexus už Hippokrates ve 4. století před naším letopočtem údajně ženám zaváděl do dělohy tělíska ze slonoviny. Nitroděložní tělísko dnešní doby je sice značně sofistikovanější, nejedná se ale vlastně o žádnou novinku.

Tělísko funguje tak, že se zavede do dělohy, kde jako cizí těleso brání proniknutí spermií a oplodnění vajíčka. Jeho používání se rozšířilo v 70. letech minulého století a dnes jde o nejoblíbenější alternativu klasických prášků.

S hormony i bez

Nitroděložní tělíska se dělí do dvou kategorií. „Ta nehormonální působí v dutině děložní jako cizorodé těleso, a tudíž v ní nevytváří vhodné prostředí pro uchycení vajíčka. Přítomnost tělíska v dutině děložní navíc uvolňuje látky, které působí proti oplodněnému vajíčku a spermiím,“ popisuje gynekolog MUDr. Vladimír Špička.

Potom ale existují tělíska hormonální, která kombinují zastavení průniku spermií s působením hormonů. Tato tělíska se obvykle zavádí na 3–5 let, zatímco ta nehormonální nejčastěji na 1–3 roky.

Skutečná rizika, nebo mýty?

O nitroděložních tělískách se tvrdí mnoho záporných věcí. Mají údajně jistá rizika, která mnoho žen odrazují od jejich využívání. V mnoha případech se ale jedná jen o mýty.

Například to, že tělísko nemusí správně fungovat, je podle serveru Deník velmi nepravděpodobné. Dnes má totiž tento druh antikoncepce až 99% úspěšnost. To, že tělísko způsobuje nepohodlí, je také mýtus. Jeho zavádění sice nemusí být příjemné, následně ho ale většina žen nijak nevnímá.

Jedním z problémů je podle mnoha žen přibírání na váze. To se ale týká podle odborníků pouze minimálního počtu lidí. „Většina z nich byla v reprodukčním věku, což je období, kdy jsou ženy náchylné k nárůstu hmotnosti i bez využívání jakékoliv hormonální antikoncepce,“ uvádí server Mac Arthur Medical Centre.

Některé ženy se potom bojí komplikací při pohlavním styku, i ty jsou ale podle všeho jen velmi vzácné. Nitroděložní tělísko je tak obecně velmi doporučovaným druhem antikoncepce a ženy se podle lékařů nemají čeho bát.

Zdroj: Sexus, Lidovky, Deník, Euro zdraví, Novinky, Pro ženy, Mac Arthur Medical Centre

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články