Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Kolik zaplatíte za rovnátka?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena rovnatka
Zdroj: Shutterstock

Jednou z nejčastějších otázek, která v souvislosti s rovnátky dřív nebo později padne, je otázka peněz. Léčba rovnátky je velmi náročná, jak časově, tak finančně. S tím je potřeba počítat hned od začátku, na druhé straně jsou však její výsledky neocenitelné.

Investice do vlastního draví, a v případě rovnátek, i do vzhledu se vám jistě vyplatí. A nemyslíme to jen obrazně. Z vědeckých studií vyplývá, že lidé s rovnými zuby se více usmívají, a tím pádem působí na své okolí sebevědoměji. Získávají tak lepší a prestižnější pracovní pozice a jsou úspěšnější i ve společnosti.

Jak se vypočítává cena rovnátek?

Ortodontická léčba je velmi náročná nejen pro pacienta, ale i pro lékaře. Je potřeba plánovat pravidelné kontroly a úpravy rovnátek. Kontrol je během léčby poměrně dost – je třeba na ně docházet 1x za 3 až 6 týdnů. K tomu je potřeba připočítat i neplánované opravy zámečků, které se mohou uvolnit. Náklady zvyšuje i nutnost použití speciálních zdravotnických materiálů.

Konkrétní cena je závislá na třech hlavních faktorech:

  • konkrétní cenová politika lékaře – každý lékař účtuje své služby jinak, v závislosti na jeho schopnostech, rozhodnutí a lokalitě.
  • typ použitých rovnátek – estetické možnosti nebo možnosti urychlující léčbu a zvyšující komfort pro pacienta jsou dražší než běžná konvenční rovnátka.
  • rozsah zákroků, které je potřeba udělat – složitější případy bývají dražší.

Ceny se tedy mohou lišit nejen region od regionu, ale dokonce i ordinace od ordinace. Všeobecně však lze určit přibližné rozmezí cen rovnátek za kompletní léčbu obou čelistí:

  • Konvenční kovová rovnátka – cca 30 000–60 000 Kč
  • Konvenční estetická rovnátka – cca 40 000–70 000 Kč
  • Samoligovací kovová rovnátka – cca 40 000–70 000 Kč
  • Samoligovací keramická rovnátka – cca 50 000–90 000 Kč
  • Fóliová rovnátka – alignery (Invisalign) – cca 50 000–100 000 Kč
  • Vnitřní (lingvální) rovnátka – cca 120 000–150 000 Kč

Je velmi důležité se ptát na kompletní cenu, protože v České Republice je zvykem uvádět ceny pouze za nasazení rovnátek, a ta poměrně nízká. Můžete se tedy dozvědět, že zaplatíte 4000–7000 Kč, jenomže to je cena za nasazení rovnátek na jednu čelist.

Při každé další návštěvě pak zaplatíte 250–1000 Kč, možná vám to nepřijde mnoho, ale když vezmete v potaz, že během dvouleté léčby je takových návštěv v průměru 20, dostanete se na pěknou sumu. Připočíst musíte ještě poplatek za retenční aparáty po sundání rovnátek, ty mohou vyjít i 8000 Kč.

Léčbu si od roku2021 musí dospělí pacienti hradit sami. V minulosti ji sice částečně krylo zdravotní pojištění, ale částka byla relativně malá. Pojištění se nevztahovalo na použitý ortodontický materiál a pokrývalo pouze některé lékařské úkony v průběhu léčby. Pojišťovny tedy přispívají pouze na rovnátka u dětských pacientů.

Při rozhodování o typu rovnátek tedy cena může hrát svou roli, ale nikdy by neměla hrát tu hlavní. Hlavní je zvolit léčbu, která je účinná na konkrétní typ vady, kterou trpíte. Vhodnou léčbu byste tedy měli probrat s vaším ortodontistou.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články