Hřebíček má mnoho zdravotních účinků. Mimo kuchyni najde využití i v koupelně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hrebicek
zdroj: Shutterstock

Především během vánočního období, ale i obecně během zimy ho nejspíš používáme v kuchyni nejvíce. Hřebíček však máme doma pravděpodobně po celý rok. Koření, které se hodí do čajů a používá se často například při přípravách marmelády, dokáže provonět celý dům a dodat domácnosti typickou atmosféru zimních svátků. Víte ale, jaké má hřebíček zdravotní benefity?

V přírodě hřebíček roste na rostlině zvané hřebíčkovec. Jsou to převážně stromy se vstřícnými jednoduchými listy a pravidelnými květy s množstvím nápadných tyčinek. Květy hřebíčku mají červenou barvu.

Není to jen koření, které naše pokrmy chuťově vylepšuje. Mnoho lidí ani netuší, jaké pozitivní účinky může mít hřebíček na naše tělo. Koření obsahuje vlákninu, vitamíny i minerály.

Jedna čajová lžička hřebíčku podle serveru Healthline obsahuje celkem 6 kalorií, 1 gram sacharidů, 1 gram vlákniny, 55 % ideálního denního příjmu manganu a 2 % ideálního denního příjmu vitamínu K.

„Mangan je nezbytný minerál pro udržení funkce mozku a pro budování silných kostí. Vitamín K je důležitý zejména při srážlivosti krve a pro správnou činnost jater,“ doplňuje server.

Podle studie z časopisu Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine je hřebíček dokonce na světě jedním z nejcennějších koření, které se používalo už před dávnými lety k mnoha léčebným účelům. Antioxidační a antimikrobiální účinky hřebíčku jsou vyšší než u mnoha druhů ovoce, zeleniny a jiného koření.

Zdravý, ale zrádný

Hřebíček je potravina velmi zdravá, která má pozitivní vliv na náš imunitní systém, pomáhá s prevencí nemocí, posiluje játra, slezinu i srdce a pomáhá zdravému růstu kostí a svalů. Na druhou stranu bychom si ale v kuchyni měli dát při jeho používání na některé věci pozor.

Hřebíček například obsahuje eugenol, látku, která ředí krev. Což je v menším množství užitečné například pro prevenci srdečních problémů, když to ale s jeho množství přeženete, může dojít i k problémům se srážlivostí krve, varuje The Daily Meal.

Hřebíček je také sice velmi účinným pomocníkem při boji s cukrovkou, pokud ho ale zdraví jedinci jedí hodně, může u nich způsobit hypoglykémii. Je proto vhodné jeho množství omezit a používat ho opravdu s mírou.

Hřebíček nejen v kuchyni

Hřebíček většina z nás používá samozřejmě v kuchyni jako koření k dochucení pokrmů. Dá se ale využít i jinak. Server Hello Glow například radí, jak z něho udělat ústní vodu, která pomůže naše ústa zbavit bakterií a ještě nám po ní bude z pusy krásně vonět.

Na internetu se dá sehnat hřebíčkový olej, který s trochou skořice můžete využít při vyplachování úst. Stejně tak ale můžete hřebíček přidat i do vaší obyčejné ústní vody. Jen si potom při vyplachování úst dejte pozor na zuby.

Zdroj: Healthline, studie z časopisu Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, The Daily Meal, Hello Glow

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články