Brnění nohou byste neměli podceňovat. Je hned několik důvodů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
brneni nohou
Zdroj: Shutterstock

Brnění nohou nejspíš zažil každý z nás. Stává se nám to například, když sedíme dlouho v jedné pozici a pak se chceme zvednout. Noha nám zdřevění, cítíme v ní mravenčení a trvá několik vteřin, než s ní můžeme pohnout. Jenomže brnění nohou může mít i mnoho závažných důvodů.


Někdy se dostaví z přeležení či přesezení, jindy z únavy, například pokud jsme si byli po delší době zaběhat. Ale někdy zkrátka přijde jenom tak, zničehonic. Potom zase odejde a člověk si řekne, že nejspíš o nic nešlo.

Jenomže pokud se vám brnění nohou často vrací, možná byste měli uvažovat o tom, zda to nemá nějaký vážný důvod. Není totiž úplně normální, aby se vám to stávalo například několikrát týdně.

Možná vás kouslo klíště

Pokud pociťujete brnění nohou pravidelně a ve velkém, může to být jeden z příznaků toho, že vás v minulosti kouslo klíště nakažené boreliózou. Právě brnění je totiž jedním z příznaků, které se objeví až 4 měsíce po nakažení.

Obvykle je brnění v nohou doprovázeno obtížemi, které jsou podobné chřipce. Jde především o slabost, celkovou únavu a bolesti hlavy. Brnění se může projevit také v rukou, obvykle jde ale spíše o brnění nohou od kolen dolů.

Problémy se zády

Podle healthline.com bychom brnění nohou neměli podceňovat nikdy. Může se jednat o náznak toho, že máme problémy se zády. V takovém případě dochází k takzvaným kořenovým syndromům. Jde o stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru, postihují krční i bederní páteř.

Bolest potom vystřeluje až do nohou a často se vrací. Rozhodně to není něco, co bychom měli nechat jen tak být. Problémy se zády se dají řešit pravidelnými rehabilitacemi, masážemi a někdy také léky, které předepíše doktor.

Příznak roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je nemoc, která se bohužel nedá vyléčit. Její příznaky se sice dají zmírnit, ale člověka stejně čeká postupné ochrnutí, a nakonec nevyhnutelné. A brnění nohou je jedním z prvních příznaků.

Značí napadené nervy, které se snaží bránit nemoci. Na roztroušenou sklerózu se někdy přijde až po několika letech právě kvůli nejasným příznakům. Nepodceňte brnění nohou a zajděte si raději včas k lékaři.

Nádorové onemocnění

Někdy si člověk na svém těle všimne bulky nebo nějakého výrůstku, který raději konzultuje s lékařem. Může jít jenom o banalitu ve formě tukové bulky, ale jistota je jistota. Některé bulky ale nejsou vidět.

Přijde se na ně tak, že vyrostou v místě, kde utlačují nervy, a dochází proto k brnění nohou či rukou. Pokud vás brní končetiny, raději si pořádně prohmatejte nohy i pod koleny a i v případě, že nic neobjevíte, navštivte s problémem doktora.

Mrtvice

Mrtvice proběhne u člověka velmi rychle, a je proto potřeba, aby ji člověk ihned rozpoznal a přivolal pomoc. Ochrnutí těla je jednou ze známek, ještě předtím ale přichází brnění, především pak v nohou.

Ani ruce nejsou výjimkou, brnění ale postupuje odspoda a čím dříve si ho člověk všimne, tím rychleji dokáže zareagovat. Někdy se sice zdá, že to nic nebude, ale ve skutečnosti může jít i o život.

Zdroj: spine-health.com, healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články