Během menstruace je normální přibrat až šest kilo. Mohou za to hlavně hormony

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Bolestiva menstruace
Zdroj: gpointstudio / Shutterstock.com

Každá žena pozná, že se jí blíží menstruace, protože se cítí nafouknutá a kalhoty nejdou dopnout. Je to tím, že před menstruací a během ní může žena přibrat kila, která hned po menstruaci sama zmizí. Toto přibírání je běžnou součástí tzv. premenstruačního syndromu neboli PMS, který trápí nejednu ženu.

PMS zahrnuje širokou škálu fyzických, emocionálních a behaviorálních symptomů, které postihují ženy několik dní, a někdy dokonce až dva týdny před menstruací.

Tyto symptomy jsou způsobeny hormonálními změnami v těle a právě ty jsou také hlavním viníkem toho, že žena před a při menstruaci nedopne kalhoty.

Zadržování vody

Za menstruační cyklus zodpovídají hormony estrogen a progesteron, které před menstruací rychle klesnou a dají tak tělu na vědomí, že je čas začít menstruovat.

Tyto hormony jsou ale zároveň zodpovědné za regulaci tekutin. Když tyto hormony kolísají, tkáně v těle akumulují více vody a výsledkem je zadržování vody.

Toto zadržování vody poté vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Menstruace má také vliv na střeva a často ženy trápí plynatost. Zadržování vody v břiše může také vést k nadýmání a přibírání. Stejně jako u zadržování vody se ale nejedná o přibírání na bázi tukových zásob.

Přibírání tukových zásob

Hormonální změny během menstruace mohou způsobit přejídání, protože hormony ovlivňují i chuť k jídlu. Progesteron je totiž stimulant chuti k jídlu a estrogen reguluje serotonin, neurotransmiter, který kontroluje náladu a snižuje chuť k jídlu.

Když jsou tyto hormony v nerovnováze, spustí se větší chuť na jídlo bez potřebné regulace.

Nízká hladina serotoninu může také zvýšit chuť na cukr, protože potraviny s vysokým obsahem sacharidů pomáhají tělu vytvářet serotonin. V tomto případě už se jedná o přibírání tukových zásob.

Server Healthline také zmiňuje jako důvod přibírání skutečnost, že kvůli bolestem a únavě přestávají ženy během menstruace cvičit.

Normálních je až šest kilo

Přibírání během menstruace je zcela normální jev, a jak řekla pro server Women’s Health doktorka Charis Chambers, je dokonce normální přibírat i během dne.

„Průměrný dospělý má výkyvy hmotnosti až pět kilogramů za jediný den, takže lze s jistotou říci, že změny hmotnosti v tomto rozmezí jsou normální,“ uvedla.

Dle zmíněného serveru je pak běžné, že ženy během menstruace přiberou dokonce až šest kilo.

Všechna tato kila by však měla po menstruaci sama od sebe zmizet. Pokud tomu tak není a váhové přírůstky jsou velké, doporučuje server Signos návštěvu lékaře, aby zjistil příčiny.

Zdroje: Women’s Health, Signos, Healthline

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články