Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

7 tipů, jak motivovat děti k čištění zubů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mlecne a dospele zuby
Zdroj: Shutterstock

Čištění zubů! Také svádíte každodenní boj s malými nezbedníky, kteří si nechtějí pořádně čistit zuby? Nejste v tom sami, podobné problémy řeší snad všichni rodiče na světě. Máme pro vás pár tipů, jak na čištění zubů u vašich dětí vyzrát.

Jisté je to, že, ať je to jakkoliv nesnadné, rozhodně byste to neměli vzdát. Mléčný chrup totiž významně ovlivňuje druhé zuby a jejich zdraví. Proto byste se měli na nácvik čištění zubů zaměřit už v raném dětství. Nemyslete si však, že to pro vás končí prostým pokynem k čištění zubů, aby všechno fungovalo, musíte se zapojit, jít dětem příkladem. Je potřeba nabourat stereotyp a z čištění zubů udělat činnost, na kterou se dítě bude těšit.

1. Zpívejte mu, nebo si pusťte oblíbenou písničku

2 minuty čištění zubů dětem připadají jako celá věčnost. Zkusit můžete malý trik „budeme si čistit zuby, dokud nedohraje písnička“. Pusťte dítěti jeho oblíbenou písničku a uvidíte, že čištění půjde hned snadněji. V případě, že nechcete nic pouštět, můžete dítěti sami zazpívat – z dětství si určitě pamatujete písničku „Když jde malý bobr spát“.

2. Pomozte si knížkou

Děti milují obrázkové knížky, zkuste zapátrat v knihkupectví po nějaké knížce s tématikou čištění zubů. Možná vás překvapí, kolik jich naleznete, vyberte tu, která se vám nejvíc líbí, a začtěte se. Děti se zábavnou formou dozvědí, proč je čištění zubů tak důležité a taky zjistí, jak na to. Je pravděpodobné, že to od kamaráda v knížce vezmou lépe a vážněji, než když jim to budete říkat vy.

3. Měřte čas

Děti rády věci pozorují a měří. Pokud máte doma malého „vědátora“ pořiďte u přesýpací hodiny. V drogeriích jsou běžně k dostání hodiny s dětskými motivy, na kterých si budou děti měřit dobu čištění zubů.

4. Přizvěte hračku jako kamaráda

Ty úplně nejmenší děti jistě ocení, když jim pořídíte k čištění zubů kamaráda. Vezměte s sebou do koupelny k čištění zubů plyšáka. Ideálně vyberte nějakého, který má vidět zuby. Použít můžete i maňáska a buďte připraveni si s ním během čištění povídat, nebo ho nechat všechno komentovat. Dítě bude vtažené do děje a zoubky si nakonec bude rádo čistit.

5. Výběr zubního kartáčku a pasty

Výběr správného zubního kartáčku a pasty pro děti dělejte s ohledem na vhodnost pro děti. To je ale jen jedna stránka věci, kartáček by měl být veselý. Dítě rozhodně ocení, když bude mít kartáček s obrázkem své oblíbené dětské postavičky, nebo pastu s barevným obalem.

6. Jděte na to pomocí techniky

Telefon nebo tablet dítě sice zabaví, ale může vést k nesprávnému a ledabylému vyčištění zubů. Vyzkoušejte například aplikace Tooth Heroes, Odol-med3 nebo Oral-B Disney Magic které vám naopak pomohou udržet pozornost dítěte.

7. Buďte tím nejlepším vzorem

Děti se rády učí nápodobou, aby se naučilo správně a důkladně čistit zuby, potřebuje k tomu správný vzor a cvičení. Nejlépe tedy uděláte, když si zuby budete čistit společně s nimi. Děti se často soustředí jen na přední zuby a na zadní zapomínají. Měli byste jim ukázat, jak si správně vyčistit i zadní stoličky a také dohlédnout na to, aby to udělaly.

Autor: redakce


Související články